Priorytetem rządu jest pomoc

Wicepremier stwierdził, iż obecnie priorytetem rządu, stała się pomoc gospodarstwom domowym, by rozwiązać „palący problem” kosztów życia.

Gabinet zaproponuje dzisiaj wiele rozwiązań, które wesprzeć mają irlandzkie społeczeństwo, a propozycje, jakie oficjalnie zostaną zaprezentowane, odpowiadać mają wszystkim grupom społecznym. Z badań wynika, że nie tylko osoby zarabiające najmniej i o stałych dochodach, uzyskają wsparcie państwa, bo również inne grupy, także się takiego doczekają. Wsparcie, jakie dzisiaj ma być oficjalnie ogłoszone, będzie obejmować szereg środków pomocowych, ukierunkowanych na wszystkie gospodarstwa domowe i będzie to „zasiłek uniwersalny”, jak wyraził się Leo Varadkar.

Rząd musi reagować”, gdyż inflacja rośnie na tyle szybko, że widać to nawet z tygodnia na tydzień w sklepach, ale i w rachunkach za energię elektryczną i przy zakupie paliwa, dodał wicepremier.

Wsparcie, a wydaje się, że będzie to jeden z najbardziej rozbudowanych pakietów pomocowych w Unii Europejskiej, w dużej części będzie pomocą jednorazową, więc nie można w tym zakresie powiedzieć, że rząd zadba o mieszkańców wyspy w dłuższym okresie, a co podkreślała opozycja parlamentarna, chce jedynie odsunąć od siebie odpowiedzialność i mieć czyste ręce. Wiele posłanek i posłów z klubów niebędących w koalicji podkreślało, że środki pomocowe, powinny obowiązywać przez dłuższy czas, co znalazło się na agendzie rozmów w Dáil.

Niestety tylko część postulatów opozycji znalazła uznanie koalicji rządzącej, więc niewiele będzie miało formę stałą lub obowiązującą w wydłużonym czasie, a tak stanie się m.in. w przypadku zasiłku paliwowego.

Minister finansów Paschal Donohoe dodał, że gabinet, „świadomy jest skali problemu”, a decyzja, która zostanie podjęta, będzie odpowiednia do skali potrzeb i odpowiadać ma na „prawdziwe problemy”. Dlatego pomoc ma zostać ukierunkowana, co oznacza, że większa jej część, trafiać będzie do najuboższych, czyli rodzin wielodzietnych, o ile borykają się z problemami finansowymi, emerytów, rencistów, osób o niskich dochodach.

Z zapowiedzi wicepremiera i ministra finansów wynika również, że pomoc może być zróżnicowana i zależeć będzie od wysokości osiąganych dochodów, chociaż gabinet dysponuje danymi, że i gospodarstwa domowe o średnich dochodach, także mocno odczuwają presję inflacyjną.

Możliwa jest zmiana opodatkowania lub zmieni się wysokość wypłat zasiłków z Social Welfare, chociaż będą odrębną kwestią, jaką w zakresie pomocy społeczeństwu zajmować będzie się rząd, a gabinet podkreśla, że skupi się na wsparciu energetycznym oraz zapowiada jakieś zmiany w zakresie opłat za usługi publiczne, w tym transporcie i opłatach, jakie wnosi się w urzędach.

Gabinet sugeruje również, że dopłata do rachunków za prąd, jaka wcześniej była zapowiadana, nie będzie raczej podwojona i może to być maksymalnie 150 €.

Decyzje rządu podjęte powinny być dzisiaj w godzinach popołudniowych, a wcześniej zapowiadane są posiedzenia grup roboczych, również z udziałem specjalistów i ekspertów w wielu dziedzinach życia społecznego, natomiast gabinet ma w tym zakresie opierać się na tych opiniach, by doprecyzować swoje założenia.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland to ease isola
Paneuropejska sieć
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська