Prezydent zabrał głos w sprawie posła

Sprawa przesyłania pieniędzy przez imigrantów zatacza coraz szersze kręgi, a oskarżony o rasistowskie wypowiedzi poseł niezależny Noel Grealish, skrytykowany został, chociaż nie wprost, nawet przez prezydenta Higginsa.

Podczas wizyty w Kinsale Community School prezydent Michael Higgins powiedział, że Irlandczycy mają długą historię emigracji i wysyłania pieniędzy do domu, o czym przekonał się sam Higgins w latach pięćdziesiątych.

Kiedy dorastał w hrabstwie Clare, właśnie w latach pięćdziesiątych, siostry Michaela Higginsa wyemigrowały, jednak sytuacja, w jakiej była wtedy Irlandia, zmusiła je do przysyłania pieniędzy do domu, by wspomóc mieszkającą tutaj rodzinę.

Prezydent powiedział też, że podobnie jak wtedy, tak samo dzieje się teraz i wielu Irlandczyków, przysyła pieniądze rodzinom, które pozostały na wyspie. Michael Higgins dodał, że i on niegdyś zmuszony był wyemigrować z kraju, a zarobione pieniądze, przeznaczał na pomoc rodzinie i swoją edukację.

Prezydent Michael D. Higgins:

– Fakty są ważne. Irlandczycy wyjeżdżają i Irlandczycy wysyłają pieniądze do swoich rodzin w domu… Mówię to, ponieważ właśnie po to jest Prezydent Irlandii. Podałem fakty dotyczące mojej rodziny, aby powiedzieć, jak ważne jest, abyśmy spojrzeli na naszą historię i jak mile widziany jest każdy, kto tu przychodzi – niezależnie od pochodzenia etnicznego.

Na zakończenie prezydent Higgins dodał, że w kraju należy zwalczać poglądy, które przeciwne są imigrantom i ich bytności na wyspie, co miało dać posłowi Grealishowi odpowiednią reprymendę.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE
Co kryje się w budy
Zezwolenie na jazdę
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish