Prezydent w ogniu krytyki

Organizatorzy obchodów Krwawej Niedzieli w Derry, natomiast w brytyjskiej nomenklaturze Londonderry, wyrazili swoje niezadowolenie z nieobecności prezydenta Higginsa podczas ceremonii.

Prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins jest dosyć mocno krytykowany, iż na uroczystościach, pojawi się wyłącznie wirtualnie, więc odmówił osobistego udziału. Najbardziej zdenerwowała jednak organizatorów ceremonii upamiętnienia wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku informacja, że dzisiaj, prezydent Higgins, zjawi się na corocznej ceremonii Narodowego Dnia Pamięci o Holokauście w Mansion House w Dublinie.

W komentarzach słychać głosy, iż ważniejsze są dla prezydenta uroczystości związane z także tragicznymi wydarzeniami, ale daleko od granic Irlandii, niż 50 rocznica zastrzelenia przez brytyjskich wojskowych 14 katolików.

Stało się to równe 50 lat temu, a odbywał się ówcześnie marsz przeciwko internowaniu.

W jednej z opinii o nieobecności prezydenta Higginsa czytamy:

– Napisaliśmy i poprosiliśmy go, żeby przyszedł, ale on nie przychodzi. To bardzo rozczarowujące, zwłaszcza że, postrzegamy Dublin, jako nasz rząd.

Wiele osób jest też zawiedzionych postawą prezydenta Higginsa, który do tej pory, podkreślał swoją silną więź historyczną z wydarzeniami na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Strzał” przypo
John Brady z zadowol
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська