Prezydent: Oszczędzajmy wodę

W Parku Glinianki w Sulejówku (woj. mazowieckie), tuż obok nowo wybudowanego zbiornika retencyjnego, Prezydent Andrzej Duda zachęcał do udziału w programie Moja Woda.

– Wszystkich bardzo zachęcam, by oprócz budowy wielkich i mniejszych zbiorników retencyjnych, budować także retencję podstawową, przydomową. Krótko mówiąc: zatrzymywać wodę wszędzie, gdzie się da. By wolniej płynęła, by nawadniała ziemię. Bo jest to dla nas, dla przyszłości naszego kraju, a także przyszłości naszego rolnictwa ogromnie ważne – mówił Prezydent.

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

Program, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, ma doprowadzić do zwiększenia retencji wody na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystania zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, która teraz trafia do kanalizacji czy rowów odwadniających.


Inicjatywa umożliwi dofinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych (w maksymalnej kwocie 5 tys. zł) budowy instalacji na posesji z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Na realizację działań przewidziano budżet w postaci bezzwrotnych form dofinansowania (refundacja kosztów) do 100 mln zł. Wnioski można składać od 1 lipca.

Prezydent.pl

Polska-IE: Udostępnij...
POLICJANCI I CELNICY
Premier: W sprawie C
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish