Prezydent Łodzi: wspomagamy bezbronnych, czyli dzieci z domów dziecka w Ukrainie

Zdecydowaliśmy się wspomagać tych, którzy sami o siebie nie są w stanie zadbać, czyli dzieci z domów dziecka w Ukrainie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, członkini Europejskiego Komitetu Regionów.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/CaCZqipQ.html

Ponad 1,5 tys. wychowanków z ukraińskich domów dziecka sprowadziła w ciągu ostatnich 3 tygodni do Polski łódzka Fundacja Happy Kids. Dzieci z opiekunami trafiły do miejsc zakwaterowania, które udostępniają samorządy z różnych regionów kraju. Trwa ewakuacja kolejnych uchodźców.

Do jednego z łódzkich domów dziecka trafili podopieczni Wołyńskiego Regionalnego Centrum Rehabilitacji Społecznej i Psychologicznej Dzieci w Kowlu w Ukrainie. Łódzką placówkę odwiedził reporter PAP.

„Dla mnie świat, w którym bezbronne dzieci tracą życie, tracą domy, tracą stabilność, nie rozumiejąc dlaczego inny człowiek ich atakuje, to jest zwariowany świat, to jest świat, którego myślałam, że nigdy już nie doświadczę. Dlatego tak ważne jest wspomaganie przez każdego z nas (…) i ochrona tych, którzy tej ochrony potrzebują” – podkreśla prezydent Łodzi.

Dyrektor ewakuowanego ośrodka w Kowlu Halina Jowic zauważa, że nie miała wyboru, czy jechać do Polski, czy nie, ponieważ odpowiada za swoich podopiecznych.

„Ktoś walczy na froncie, ktoś walczy w obronie terytorialnej, a moja misja jest taka, żeby ratować życie i zdrowie tych dzieci, które nie mają takiej opieki rodzicielskiej i nie mają bezpiecznego miejsca” – zaznacza dyrektor placówki.

Wyjaśnia, że w związku z tym, że jej własne dzieci to wojskowi, do Polski musiała zabrać ze sobą wnuka, bo nie było nikogo, kto mógłby się nim zaopiekować. Kobieta mówi, że na co dzień siłę czerpie z wiary w Ukrainę i w prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Happy St. Patrick's
Apel Polsko-Ukraińs