Prezydent i premier Ukrainy wzywają do wysłania misji pokojowych w rejony elektrowni atomowych

Sytuacja na Ukrainie przybrała już bardzo zły obrót, bo agresor atakuje ostrzałem artyleryjskim wszystkie opierające się miasta, ale obrońcy nie ustają w wysiłkach, aby odeprzeć ataki.

Po ostatnim ostrzale największej elektrowni atomowej w Zaporożu świat zaczął się zastanawiać, w jakim kierunku zmierza reżim Putina, a ukraiński premier zaapelował, aby na Ukrainę przysłano misję pokojową ds. atomistyki. Denys Szmyhal wezwał Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Unię Europejską, aby wysłały misje pokojowe do wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie.

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal stwierdził:

– Wzywam wspólnotę międzynarodową, reprezentowaną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i Unię Europejską, by sprawiły, że misje pokojowe złożone z przedstawicieli UE i MAEA oraz Państwowego Inspektoratu Nuklearnego Ukrainy przybyły do wszystkich pięciu elektrowni nuklearnych na Ukrainie. To kwestia bezpieczeństwa światowego!

Wcześniej odbyło się posiedzenie ukraińskiego gabinetu, który omawiał kwestię bezpieczeństwa elektrowni atomowych w swoim kraju, o czym powiedział w wieczornym wystąpienie prezydent Wołodimyr Załenski.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: