Prezydent Higgins złoży hołd ofiarom Krwawej Niedzieli w Derry

Dzisiaj w godzinach popołudniowych prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins złoży hołd ofiarom masakry w Derry, co miało miejsce 50 lat temu.

Uroczystości upamiętniające to kolejne tragiczne wydarzenie z dziejów wyspy rozpoczęły się już wczoraj, a ich ukoronowaniem będzie specjalne wirtualne przemówienie prezydenta Higginsa, który powie o czasach „troubles”, jakie miały miejsce do 1998 roku. Prezydent Michael D. Higgins podziękuje też wszystkim, którzy walczyli za prawdę, a swoje szczególne słowa podziękowania skierować ma do mieszkańców Derry.

W przemówieniu prezydenta padną następujące słowa:

– Derry jest latarnią nadziei i sprawiedliwości, walki i sukcesu wbrew przeciwnościom losu. 30 stycznia 1972 r. pozostanie w naszej zbiorowej pamięci, podobnie jak wasze starania o obronę prawdy. Dzisiaj szanujemy moralność tej pamięci. Szanujemy ludzi, którzy zginęli. I nadal szanujemy ich w przyszłości przez nasze nieustanne zaangażowanie w prawa, które zostały zdobyte tak wielkim kosztem. Robimy to najlepiej, chroniąc te wygrane prawa i utrzymując oparty na zasadach i inkluzywny* pokój, który wspólnie zbudowaliśmy.

Dzisiaj rano odbędzie się w Creggan marsz pamięci, a uczestnicy przejdą do Bogside, oryginalną trasą marszu z 1972 roku. Następnie o godzinie 11:00, rozpocznie się uroczystość upamiętniająca ofiary Krwawej Niedzieli.

Przewidziano również złożenie wieńca od narodu, który położy premier Micheál Martin, a w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele sił politycznych z Republiki i Irlandii Północnej, między innymi minister spraw zagranicznych Simon Coveney, liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald i szefowa Sinn Féin i wicepremier Północy Michelle O’Neill, a także przywódca SDLP i poseł Foyle Colum Eastwood oraz zastępca przywódcy Sojuszu Stephen Farry i Cathaoirleach z Seanad, senator Mark Daly.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, zaplanowany jest również, masz protestacyjny, a ten zorganizował Komitet ds. Krwawej Niedzieli, który sprzeciwia się zapowiedziom brytyjskiego rządu, by przedawnić przestępstwa z epoki „troubles”.

Wcześniej, bo o godzinie 14:00 zabrzmi, 14 razy, dzwon Katedry Św. Eugeniusza, który upamiętni 14 ofiar Krwawej Niedzieli.


*Inkluzywny – oznacza dostępny dla każdego lub też obejmujący całość.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rosja zmienia miejsc
Trudny styczeń
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>