Prezydent Higgins upamiętnił rocznicę powstania wielkanocnego

Dzisiaj w ogrodach Áras an Uachtaráin odbyła się jedna z uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1916 roku, natomiast druga część, przeniesiona została na O’Connell Street.

Podczas pierwszej ceremonii, bez udziału publiczności, prezydent Michael Daniel Higgins, złożył wieniec od narodu, a wtórował temu Dzwon Pokoju, ustawiony w ogrodach rezydencji głowy państwa. W uroczystości udział wzięła małżonka prezydenta, Sabina Higgins oraz oficerowie ochrony prezydenckiej i niewielkie grono przedstawicieli Sił Zbrojnych.

Następnie drugą z zaplanowanych na dzisiaj części uroczystości przeniesiono na dziedziniec GPO, a w tym wydarzeniu udział wziął również premier Micheál Martin, kilkoro ministrów, przedstawiciele wojska oraz związków wyznaniowych. Podczas tej ceremonii, która odbywała się, jako uroczystość wojskowa, wykonany został hymn Republiki Irlandii, a także odmówiona została modlitwa za osoby, które zginęły podczas powstania.

Proklamację Niepodległości odczytała kapitan Marie Carrigy z hrabstwa Longford.

To już drugi rok, kiedy uroczystości z okazji powstania wielkanocnego odbywają się w mocno okrojonej formie, a wyrazicielem nadziei nas wszystkich był prezydent i stwierdził, iż chciałby, aby tak skromna oprawa tej uroczystości, miała miejsce ostatni raz. To wyraźna sugestia, że ograniczenia, nie powinny trwać dłużej, niż jest to konieczne, a jednocześnie wskazówka dla rządu, by przyspieszył proces wdrażania szczepionki oraz zabezpieczenia kraju przed koronawirusem w przyszłości.

Dzwon Pokoju, który znajduje się w ogrodach Áras an Uachtaráin, pojawił się tam w 2008 roku i stało się to w rocznicę Porozumienia Wielkopiątkowego.

Relacja stacji RTÉ:

Bogdan Feręc

Źr: Áras an Uachtaráin

Polska-IE: Udostępnij
Arktyczne powietrze
Dietetyk: tradycyjne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian