Prezydent Higgins nie lata prywatnym śmigłowcem

Na Facebooku pojawiły się niedawno zdjęcia, które przedstawiają głowę irlandzkiego państwa, która podróżuje rejsowym samolotem.

Fakt znany z Irlandii, a jeszcze bardziej, jeżeli przystawimy go do prezydenta Higginsa, który bardzo często zachowuje się, jak najzwyklejszy człowiek. Wiele razy pokazywano Michaela D. grzecznie czekającego w kolejce do bankomatu, a i jak w kawiarnianym ogródku, płaci za zamówioną kawę oraz ciastko.

Normalne, chce się powiedzieć, ale w zestawieniu z naszą ojczyzną, trochę egzotyczne.

Istotne jest jednak, że prezydent Michael Higgins, który często gości w Galway i parę razy miałem okazję go mijać, a nawet podczas ponownego, po renowacji, odsłonięcia pomnika prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, który stanął na głównym placu miasta, Eyre Square, zamienić kilka słów, ma tutaj swoje ulubione miejsca, więc spaceruje, niezaczepiany przez nikogo, promenadą Salthill, a i towarzyszy mu zazwyczaj, w pewnej odległości,  jeden członek osobistej ochrony, który jest jednocześnie kierowcą. Mieszkańcy Galway doskonale wiedzą, kiedy i w jakich sytuacjach można z prezydenta zagadnąć, a Salthill, jest pewnego rodzaju oazą Higginsa i tam, zazwyczaj ma spokój, chociaż musi odpowiadać na liczne pozdrawiania. Tu też pewna ciekawostka, bo prezydent, ma też swój ulubiony wóz, więc często można go zauważyć w czarnym Mercedesie z 2010 roku.

Tym razem lokator Áras an Uachtaráin wybrał się w podróż z lotniska Kerry do Dublina, a jak widać na zdjęciu, podróżował rodzimymi liniami lotniczymi Ryanair. We wpisie podkreślono, że prezydencka podróż, kosztowała 13,99 €, czyli znacznie mniej, niż podróż na tej trasie samochodem, nie wspominając już o prezydenckim śmigłowcu.

Na marginesie można dodać, że trochę inaczej podróżują tuzy irlandzkiej polityki, bo rozbijają się samochodami i rządowymi maszynami latającymi po całym kraju, co niejednokrotnie było im wypominane.

Prezydent pokazuje zaś, że nie trzeba zaraz wykorzystywać pieniędzy państwowych przy każde okazji, a można być normalnym człowiekiem.

Zdjęcie pojawiło się po raz pierwszy na facebookowych profilach Adaha Cottera, Tony’ego Heffernana i Michaela Mulcahy.

Bogdan Feręc

Źr: Facebook

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jeśli chodzi o poje
Siarkowska: Nie powi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська