Prezydent Biden zaoferuje pomoc Irlandii Północnej

Sprawy w Irlandii Północnej toczą się bardzo szybko, a to wszystko z powodu napiętego harmonogramu, ale już teraz wiadomo, że podczas dzisiejszego roboczego spotkania z premierem Sunakiem, padną ważne deklaracje.

Prezydent USA złoży zapewnienie, które przekaże osobiście politykom, co będzie miało miejsce przed wystąpieniem na Uniwersytecie Ulsterskim w Belfaście, że Stany mogą wyraźnie wesprzeć gospodarczo Irlandię Północną, ale pod warunkiem przywrócenia władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Rishi Sunak zaproponować ma również, aby we wrześniu zorganizować specjalną konferencję ekonomiczną, która dotyczyć będzie Irlandii Północnej, a i złożyć zobowiązanie finansowe wobec Północny. Do tej deklaracji dołączyć ma Unia Europejska. Wcześniej jednak politycy z Irlandii Północnej, powinni przyjąć Porozumienie Windsorskie, jakie podpisał premier UK z władzami UE.

Mówi się też, że przywrócenie władzy w Irlandii Północnej, powinno dać stanowisko premiera Irlandii Północnej szefowej Sinn Fein na Północy Michelle O’Neill, ale też rozpocząć powinien prace tamtejszy parlament – Stormont. Komentatorzy z Irlandii Północnej mówią, że wszystko teraz zależy od Demokratycznej Partii Unionistów, która o ile przyjmie Porozumienie Windsorskie, da impuls do przekazania Irlandii Północnej potężnego zastrzyku finansowego.

W tej sprawie wypowiedział się również wicepremier Republiki Irlandii Micheál Martin, który stwierdził:

– Jesteśmy gotowi do współpracy z nowo odrestaurowanym organem wykonawczym oraz do współpracy rządu irlandzkiego z rządem brytyjskim w celu opracowania platformy gospodarczej dla Irlandii Północnej w ciągu następnych kilku lat. Wiem, że prezydent jest tym żywo zainteresowany.

Nie jest jeszcze jasne, w jakiej wysokości pomoc finansowa może być przekazana Irlandii Północnej, ale mówi się, że będzie to wspólna inicjatywa rządu USA i amerykańskiego biznesu.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformowała natomiast, że podczas swojego oficjalnego wystąpienia w Belfaście, prezydent Joe Biden odniesie się do podpisania 25 lat temu Porozumienia Wielkopiątkowego.

Admirał John Kirby:

– Podkreśli gotowość Stanów Zjednoczonych do zachowania tych zdobyczy i wsparcia ogromnego potencjału gospodarczego Irlandii Północnej z korzyścią dla wszystkich społeczności. Prezydent jest bardzo podekscytowany tą podróżą od dłuższego czasu. Prezydent Biden bardzo troszczy się o Irlandię Północną i ma długą historię wspierania tam pokoju i dobrobytu. Jako senator Joe Biden był orędownikiem tego, jak Stany Zjednoczone mogą odgrywać konstruktywną rolę we wspieraniu pokoju.

Po dzisiejszej wizycie w hrabstwie Louth prezydent USA udaje się do Dublina, gdzie na jutro zaplanowane ma spotkanie z prezydentem Michaelem Danielem Higginsem, a to odbędzie się w Áras an Uachtaráin. Następnie prezydent USA wygłosi przemienienie na wspólnej sesji Oireachtas.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Fot: The White House

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Biden wylądował w
Tylko Chiny i Indie