Prezydent Biden odwiedzi Irlandię

Tworzony jest obecnie projekt wizyty Joe Bidena w Republice Irlandii, a prezydent USA powiedział, że ma nadzieję, iż do odwiedzin na wyspie dojdzie latem tego roku.

Wcześniej Biden, był już kilka razy w Irlandii, a podczas jednej z ostatnich wizyt, spotkał się z ówcześnie urzędującym premierem Endą Kennym. Na ten rok i to już za miesiąc, zaplanowano wizytę premiera Micheala Martina w Białym Domu, gdzie szef irlandzkiego gabinetu, przekaże prezydentowi USA tradycyjną już misę z koniczyną. Wcześniej, z uwagi na Covid-19, takie spotkanie miało formę online.

Premier Martin pojawi się więc w USA przed Dniem Świętego Patryka, z w sam dzień patrona Irlandii, spotka z prezydentem Joe Bidenem, by podtrzymać, zapoczątkowany przez Endę Kenny’ego zwyczaj przekazania irlandzkiej koniczyny prezydentowi USA. To też ostatnia możliwość dla Martina, by spotkanie w Dniu Świętego Patryka miało miejsce, gdyż już w grudniu tego roku, Martin i Varadkar, zamienią się funkcjami, czyli premier Martin, będzie wicepremierem.

Administracja w Waszyngtonie potwierdziła, iż oczekuje się wizyty irlandzkiego premiera w połowie marca tego roku, a jednocześnie wielce prawdopodobna jest rewizyta Joe Bidena w Irlandii, co mogłoby nastąpić już latem. Te informacje potwierdza wysoko postawione źródło w Fianna Fail, chociaż nie wymienia się jeszcze żadnych konkretnych terminów.

Więcej szczegółów w tej sprawie, może pojawić się po 17 marca tego roku, natomiast prawdopodobnym terminem wizyty jest lipiec lub przełom lipca i sierpnia.

*

To znowu, jak w przypadku odwiedzin wyspy przez prezydenta Donalda Trumpa, czeka nas blokada, chociaż już nie pandemiczna, a prezydencka i pół kraju, włącznie z przestrzenią powietrzną, będzie zamknięte. A jeszcze jak zażyczy sobie lądowania w Shannon i przewiezienia go do Dublina, jak zrobił to Trump, to kolejny raz będziemy mieli na trasie przelotu prezydenckiego śmigłowca ograniczenia w ruchu, a stolica, stanie się twierdzą nie do zdobycia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niedociągnięcia w
Premier ma powody do