Presja cenowa jest z każdym miesiącem większa

Kantar Worldpanel nie ma dobrych informacji dla mieszkańców Irlandii, a z ostatniego badania wynika, że ceny artykułów spożywczych, podniosły się o kolejne 1,7%.

Badanie dotyczy okresu 12 tygodni kończących się 23 stycznia 2022 roku, a jak podkreślono w opracowaniu, presja na finanse osobiste, staje się coraz większa i osiągnęła najwyższy poziom od października 2020 roku. Kantar odnotował również, że ilość produktów objętych promocjami, zmniejszyła się w ubiegłym miesiącu o 3% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku, a mieszkańcy Irlandii, próbują znaleźć sklepy, w których ceny są nieco niższe, powiedział analityk sprzedaży detalicznej w Kantar.

W ujęciu ogólnym Kantar przedstawia też wzrosty roczne, które podniosły się poprzez rosnącą inflację, a wpływ na gospodarstwa domowe mają teraz przede wszystkim wyższe koszty zakupu energii elektrycznej, paliw i żywności. W styczniu 2022 roku ceny w Irlandii były wyższe od tych ze stycznia ubiegłego roku o 5%, a o 5,7% wyższe od tych z grudnia 2020 roku.

Wg Kantar, irlandzcy konsumenci ponownie zwracają się w kierunku zakupów online, nawet tych spożywczych, bo są one w tym przypadku nieco tańsze.

W zakresie liderów rynku sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych palmę pierwszeństwa utrzymał Dunnes Stores z udziałem w rynku 23,1%, a następnym popularnym sklepem było Supervalu z 22,2 proc. udziałem w rynku. Tesco zgarnęło 22,1% kupujących, a Lidl oraz Aldi odpowiednio 11,8 i 11,6 procent.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister kazał oszc
Podatek węglowy sfi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська