Premier zapowiada zwiększenie ilości szczepień

Dzisiaj w godzinach popołudniowych premier Micheál Martin, poinformuje przywódców Unii Europejskiej o sytuacji epidemiologicznej w kraju, więc również wzroście przypadków śmiertelnych.

Jednocześnie taoiseach wezwie Unię Europejską, aby przyspieszyła dystrybucję szczepionek, co pozwoli na zintensyfikowanie szczepień. Premier Martin, już wcześniej zapowiadał, że znacznie większa ilość szczepień na wyspie jest możliwa, ale potrzeba do tego odpowiednio dużo dawek preparatu, co w konsekwencji pozwoli na zaszczepienie całej populacji do końca roku. Martin, zapowiadając unijne spotkanie, podczas konferencji z klubem parlamentarnym swojego ugrupowania, nie pozostawił też żadnych złudzeń i stwierdził, iż w przyszłym tygodniu, podjęte zostaną działania, znoszące część ograniczeń, ale większość z nich, pozostanie do końca lutego.

Premier zaznaczył, iż sektor hotelarski, będzie jednym z ostatnich, jaki doczeka się zniesienia ograniczeń, a nastąpi to najprawdopodobniej dopiero z końcem wiosny lub w początkach lata, więc nawet na przełomie maj/czerwiec.

Kawiarnie i restauracje uruchomione zostaną w okolicach kwietnia, ale działać będą mogły z dużymi ograniczeniami, chociaż to akurat może się zmienić, o ile uda się zaszczepić większą ilość osób w kraju.

W ten sposób szef rządu nawiązał ponownie do samego procesu szczepień, o którym powiedział, iż jego gabinet, ma opracowane pełne procedury przyspieszenia i podawania szczepionki, ale muszą być one dostępne na dużą skalę. Martin dodał, że obecnie, aby ustabilizować sytuację epidemiologiczną w kraju, a Irlandię uważać za wolną od koronawirusa i znieść większość obostrzeń, więc przywrócić wszelkie prawa, jakie zostały na czas pandemii odebrane, należy zaszczepić 80% najbardziej aktywnej populacji kraju.

Micheál Martin:

– Mamy dużo bardziej wszechstronny i szczegółowy plan rozwinięcia szczepień w następnej fazie, szczególnie po zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków produktu AstraZeneca, a ta szczepionka powinna się pojawić w dniu 29 stycznia, z oczekiwaną dostawą w połowie lutego. Następnie pojawi się szczepionka Janssen, na którą spodziewamy się autoryzacji miesiąc później. Będziemy również dostawać więcej szczepionek firm Pfizer-BioNTech i Moderna. Nastąpi zatem bardzo znaczący wzrost dostaw, a i będzie można zaszczepić dużo więcej osób.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Pracodawcy naruszali
Szczepienia w Katedr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian