Premier wprowadza wszystkich w błąd

Po informacji, jaką przekazał posłom premier Micheál Martin, odezwał się rzecznik Sinn Féin i powiedział, że szef rządu wprowadził w błąd posłów, ale też społeczeństwo, które słuchało jego wypowiedzi.

Chodzi tutaj o kwestię podatku od oleju opałowego, a premier stwierdził, że rząd, nie może go obniżyć. Jak przekonywał rzecznik ds. finansów Sinn Féin Pearse Doherty, co nawiasem mówiąc, jest prawdą, napełnienie zbiornika jest teraz o 1000 € droższe w ujęciu rocznym, niż było to jeszcze dwa miesiące temu.

To wprowadzenie w błąd Dáil i Irlandczyków dodał Doherty, gdyż akcyza, jaka nakładana jest na to paliwo, może być obniżona, a wiąże się z nałożonym niedawno na olej opałowy podatkiem od olejów mineralnych.

W kraju obowiązuje też nazwa, używana w stosunku do oleju opałowego i poseł Sinn Féin twierdzi, że są to olej mineralny lub nafta. To ma być natomiast postawą do otwarcia drogi do obniżenia ceny paliwa grzewczego, co przyniesie ulgę mieszkańcom kraju.  

Podatek od oleju mineralnego za 1000 litrów wynosi obecnie 84 € i jest wliczany do ceny oleju opałowego, a rząd mógłby usunąć go z ceny, co obniżyłoby koszt zakupu oleju do ogrzewania domów, gdyby parlament zgodził się na poprawkę zaproponowaną przez Sinn Féin.

Tak jednak się nie stało, a premier wyjaśniając tę sytuację przed blokiem głosowań, po prostu wprowadził parlamentarzystów w błąd, za co zapłacą mieszkańcy Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja wzrośnie d
Irlandczycy sami prz