Premier w woj. podlaskim: Dzięki rządowemu wsparciu ratujemy miejsca pracy

Już ponad 8 tys. firm skorzystało z gwarancji de minimis z pakietu pomocowego BGK. Dzięki nim przedsiębiorcy uzyskali kredyty o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. Zmiana zasad w programie gwarancji de minimis to jedno z pierwszych rozwiązań wprowadzonych do Tarczy Antykryzysowej przez rząd.

Mateusz Morawiecki w siedzibie firmy Monolit w Zambrowie przedstawił rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii.

Dzięki Tarczy Finansowej firma ma zamiar m.in. zatrudniać nowych pracowników i szukać nowych rynków zbytu – mówił premier. Jak dodał, dzięki tarczy udało się w tej firmie uchronić 200 miejsc pracy.

Szef rządu podkreślił, że firma korzysta z trzech różnych produktów. Tarczy Antykryzysowej, gwarancji de minimis oraz Tarczy Finansowej – czyli bezpośrednich dotacji z budżetu państwa polskiego dla firm na ratowanie miejsc pracy i linii technologicznych.

Do firm trafiła już pomoc o wartości 47,8 mld zł

Rząd pomaga polskim przedsiębiorcom za pomocą różnych instrumentów. Oferuje pożyczki, zwalnia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, przekazuje żywą gotówkę w postaci subwencji. Proponuje również rozwiązania pomagające w zachowaniu płynności finansowej. Do tej pory do firm trafiło niemal 48 mld zł. To ogromne wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Co składa się na tę sumę?

11,3 mld zł przekazane zostało w ramach wsparcia z ZUS i PUP z Tarczy Antykryzysowej (m.in. mikropożyczki, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek),
31 mld zł to wartość subwencji z Tarczy Finansowej PFR,
5,5 mld zł przeznaczone zostało na zachowanie płynności firm w ramach Tarczy pomocowej BGK.

Nowe rozwiązania BGK – wyższe zabezpieczenie kredytu i dłuższy okres gwarancji

W pierwszych dniach pandemii BGK zwiększył poziom zabezpieczenia kredytu gwarancją z 60 proc. do 80 proc. kredytu. Dodatkowo wydłużył okres gwarancji – z 27 do 39 miesięcy. Zrezygnował także z prowizji za pierwszy rok. Wcześniej wynosiła ona 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku. Maksymalna wartość gwarancji to 3,5 mln zł.

Na gwarancje chętne zwłaszcza mikro i małe firmy

O gwarancje de minimis najczęściej ubiegają się mikroprzedsiębiorstwa (ponad 5,5 tys. udzielonych gwarancji) i małe firmy (ponad 2 tys. udzielonych gwarancji). Z kredytu zabezpieczonego gwarancją BGK skorzystały także średnie firmy – w sumie było ich 700.

Z programu najczęściej korzystają branże transportowa i budowlana, a także firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym. Średnia wartość kredytu zabezpieczonego gwarancją to 566 tys. zł. 

Dla dużych i średnich – Fundusz Gwarancji Płynnościowych

Z myślą o dużych i średnich firmach BGK uruchomił także Fundusz Gwarancji Płynnościowych, który umożliwia objęcie gwarancją kredytu obrotowego do 80 proc. wartości. Wartość kredytu nie może przekroczyć 250 mln zł, a gwarancji udzielają banki komercyjne do końca roku.

Działania rządu chronią 3 mln miejsc pracy

Wsparcie dla firm to nie tylko pomoc dla gospodarki, ale przede wszystkim dla ludzi. Dzięki elastycznym i różnorodnym formom pomocy polski rząd ratuje 3 mln miejsc pracy. Celem polityki gospodarczej rządu w obliczu pandemii koronawirusa jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli. Koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone solidarnie pomiędzy przedsiębiorców, pracowników, system finansowy i sektor publiczny.

***

Firma Monolit zajmuje się produkcją okien dachowych, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Powstała w 2007 r. Dzięki m.in. Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej, pomimo pandemii firma planuje zwiększyć zatrudnienie o około 10 proc.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Instytut Biznesu kom
DlaHandlu.pl: Koszyk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish