Premier w Sejmie: W walce z epidemią musimy budować nowy model życia gospodarczego

Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Walcząc z epidemią, musimy jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej – podkreślił szef rządu. „Jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to będziemy w stanie poradzić sobie z pandemią koronawirusa lepiej od innych krajów” – dodał.

Jak zaznaczył premier, w walce z koronawirusem ważny jest sprzęt ochrony osobistej. „Staramy się go pozyskać ze wszystkich kierunków świata,  odtwarzając także  produkcję krajową” – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, rozdysponowano już blisko 3 mln rękawiczek oraz blisko 0,5 mln litrów płynów dezynfekcyjnych. Do Polski przyjechał także transport 165 respiratorów z 1000 zamówionych.

Szef rządu poinformował, że w Polsce utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych zajmujących się leczeniem epidemii. Premier podkreślił także, że obecnie przeprowadzanych jest dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa, a niedługo będzie to 8-9 tys. Jednocześnie, nasz kraj ma aktualnie do dyspozycji 150 tys. testów, a 800 tys. jest zakontraktowanych.

Mateusz Morawiecki ocenił, że kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się obecnie w kryzys gospodarczy. Dlatego Polska tworzy nowe mechanizmy finasowania gospodarki i ochrony zdrowia, które mają dostosować  życie społeczno-gospodarcze do „nowej normalności”. „Aby tak się stało, konieczne jest przestrzeganie dystansowania społecznego oraz zasady higieny” – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd zaproponował pakiet działań antykryzysowych, które mają pomóc pracownikom i przedsiębiorcom. Jak poinformował, ok. 200 tys. firm w Polsce złożyło wnioski o skorzystanie z pomocy, a na koniec tygodnia spodziewanych jest 280 tys. takich wniosków.

Jak zaznaczył szef rządu, w walce z koronawirusem potrzebne są także nowe środki w ramach Unii Europejskiej. Jako ich źródło premier wymienił m.in. podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od międzynarodowych korporacji oraz likwidację rajów podatkowych.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Rusza akcja „Kupuj
Biedronka wypłaci p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish