Premier Varadkar nie potwierdza przerzutu broni przez Irlandię

W programie RTÉ premier Leo Varadkar powiedział, że Unia Europejska, ale też część państw zachodnich, stosuje tzw. podwójne standardy wobec wojny Izraela z Palestyną, ale i porzucają narrację o wojnie na Ukrainie.

Jak powiedział taoiseach Varadkar, to stawia Zieloną Wyspę w trudnej sytuacji, ponieważ ma ona swój ogląd sytuacji, a i wciąż wzywa do zawieszenia broni, co nie jest opinią szeroko rozpowszechnioną. Irlandia, jak mówił dalej szef irlandzkiego gabinetu, od początku konfliktu w Gazie naciskała na zachowanie prawa humanitarnego, jednak jej słowa były poniekąd odrzucane przez dużych graczy na arenie międzynarodowej.

Leo Varadkar:

– Od pierwszych dni po rozpoczęciu tej fazy konfliktu Irlandia zajęła bardzo jasne stanowisko, że Izrael ma prawo do obrony, ale nie ma prawa łamać prawa humanitarnego.

Sama Irlandia wykazała się inicjatywami, kontynuował premier, które można nazwać wysoką aktywnością humanitarną dla Strefy Gazy, więc była jednym z pierwszych państw, jakie zareagowały na dramatyczną sytuację ludności cywilnej w ostrzeliwanej Gazie.

Premiera zapytano również, czy zgodzi się z twierdzeniami tutejszej opozycji, iż Irlandia także stosuje podwójne standardy wobec konfliktu na Ukrainie w porównaniu do tego, co dzieje się w Strefie Gazy? Wówczas szef rządu w Dublinie odrzucił te opinie i powiedział:

– Nie sądzę, że jest to prawdą w odniesieniu do Irlandii. Jeśli tak mówią w odniesieniu do UE i niektórych mocarstw zachodnich, to myślę, że mają rację. Podkreśliłem to na konferencji pokojowej w Paryżu, że nie może być podwójnych standardów, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. Natomiast jeśli chodzi o międzynarodowe prawo humanitarne, należy je stosować wszechstronnie. Postrzegane jest to jako podwójne standardy, czyli całkowitemu odrzuceniu tego, co Putin zrobił na Ukrainie, nie towarzyszy podobna reakcja w stosunku do Izraela.

Pojawiło się też pytanie, czy lotnisko w Shannon, wykorzystywane jest przez wojska amerykańskie, by tą drogą USA dostarczać broń do Izraela?

Premier ze stanowczością w głosie powiedział:

– Nie. Musisz otrzymać wyraźne pozwolenie na przewóz amunicji przez dowolne lotnisko w Irlandii. Musi ono zostać podpisane przez Departament Transportu i ministra transportu. Tak się nie dzieje.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przez imigrantów je
UE proponuje częste