Premier: Tarcza Finansowa pomogła przetrwać firmom takim jak ta

Rządowe wsparcie na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej w firmach po kryzysie wywołanym przez COVID-19 to już ponad 88 mld zł. Tylko w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju na pomoc przedsiębiorcom rząd przeznaczył ponad 51,7 mld zł. Firmy z subwencjami od PFR dają pracę blisko 2,7 mln osobom. Jedną z takich firm premier Mateusz Morawiecki odwiedził na Dolnym Śląsku. Przedsiębiorstwa z województwa Dolnośląskiego do tej pory otrzymały pomoc w wysokości 6,4 mld zł.

Kiedy rozmawiam z twórcami firmy Scanway, która tworzy tak innowacyjne projekty to widzę, że przed Polską jest model rozwoju kapitału polskiej wiedzy i tego właśnie oczekujemy. Chcemy żeby młodzi Polacy mogli realizować tu swoje marzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Scanway specjalizującej się w systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów oraz skanowaniu 3D, która również skorzystała z rządowego wsparcia na ratowanie miejsc pracy. Cieszę się, gdy widzę młode, dynamiczne polskie firmy z planami na przyszłość. Jestem przekonany, że dzięki temu nasza polska rzeczywistość będzie wyglądać coraz lepiej – dodał premier.

Ponad 51,7 mld zł dla firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

Tarcza Finansowa PFR to program wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Do tej pory pieniądze trafiły na konta blisko 280 tys. firm. Przedsiębiorstwa te dają pracę prawie 2,7 mln osobom.

Pomoc do firm trafia bardzo szybko – od 24 do 48 godzin.

26,7 mld zł wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej

Do polskich firm trafiło już 26,7 mld zł wsparcia w ramach różnych instrumentów z Tarczy Antykryzysowej, z czego 7,5 mld zł w ramach pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

Wypłacono również ponad 1,6 mln świadczeń postojowych w kwocie 3,2 mld zł. Natomiast w ramach ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano ponad 8,4 mld zł.

ZUS zatwierdził zwolnienie ze składek za marzec – maj w ramach Tarczy Antykryzysowej na ponad 7,5 mld zł.

10,4 mld zł dla firm w ramach Tarczy Pomocowej BGK

Do tej pory już ponad 10 mln zł trafiło do polskich firm, z czego w ramach kredytów z gwarancjami 8 mld zł dla MŚP oraz 2,3 mld zł dla Dużych i Średnich przedsiębiorstw.

Finansowanie Unii Europejskiej dla MŚP to 110 mln zł.

***

Scanway to polska firma powstała w 2016 r. z inicjatywy młodych profesjonalistów wywodzących się z branży optycznej, mechatronicznej oraz pomiarowej. Specjalizuje się w systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów oraz skanowaniu 3D. Jej rozwiązania znalazły miejsce w przemyśle kosmicznym. Firma zatrudnia inżynierów i naukowców, realizuje zarówno duże projekty dla branży kosmicznej, jak i szyte na miarę wdrożenia w polskich i zagranicznych zakładach produkcyjnych.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Profesor Matyja: Fra
Prognoza wyglądała
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish