Premier: Tarcza antykryzysowa działa

W ciągu 3 tygodni mamy 1,5 mln zł wniosków w ramach Tarczy antykryzysowej – zaznaczył szef rządu podczas wspólnej konferencji z wicepremier Jadwigą Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg. Można powiedzieć, że te 1,5 mln wniosków, to tak jakby 1,5 mln miejsc pracy – wyjaśnił premier.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, wszystkie działania rządu służą zmniejszeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też zachowaniu miejsc pracy. „Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo gospodarcze jest dla nas najważniejsze” – podkreślił premier.

Szef rządu wyjaśnił, że ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że nasz kraj prowadzi działania we właściwy sposób. Według raportów najważniejszych instytucji międzynarodowych, Polska angażuje jeden z najwyższych procentów PKB w ratowanie miejsc pracy i przedsiębiorców – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat ratowania miejsc pracy. Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla – ocenił szef rządu. Plan Marshalla na miarę XXI w. ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść UE na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył jednocześnie, że rząd zamierza utrzymać wszystkie programy prorodzinne i społeczne. Dzisiaj rodziny z dziećmi mogą w łatwiejszy sposób przejść przez ten trudny czas dzięki 500 plus, a emeryci dzięki trzynastej emeryturze – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że do piątku rząd przygotuje kolejne propozycje rozwiązań dotyczących Tarczy antykryzysowej. Staramy się, aby tętno polskiej gospodarki nie osłabło – zaznaczyła minister rozwoju. Jak wyjaśniła, jedną z propozycji ma być fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców.  Wicepremier podkreśliła, że nowe rozwiązania mają dotyczyć także m.in. wsparcia budżetów samorządów oraz przeciwdziałania przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w ramach Tarczy antykryzysowej największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek ZUS. Instrumenty Tarczy działają i pieniądze są wypłacane – zaznaczyła szefowa resortu rodziny. Zależy nam na tym, aby szerokie wsparcie jak najszybciej trafiało do przedsiębiorców, abyśmy ochronili miejsca pracy – dodała.

We wspólnej konferencji – za pomocą łączy internetowych – uczestniczyli także prezesi firmy Black Red White Dariusz Formela oraz CCC Marcin Czyczerski.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Najważniejsze jest
Jak wyliczyć dopusz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish