Premier stanowczo sprzeciwia się pomysłowi swojego ministra

Sprawa zakazu dotyczącego sprzedaży i używania torfu, jako paliwa grzewczego, ma się ku końcowi, gdy do akcji wkroczył premier.

Właśnie taoiseach Micheál Martin powiedział, że nie ma jego zgody na wprowadzenie zakazu używania torfu, więc taki przepis z całą pewnością nie pojawi się w tym roku. Wcześniej przez kraj przetoczyła się ostra debata w tej sprawie, a wypowiadali się zarówno politycy, jak i przedstawiciele społeczności, którzy ostro krytykowali pomysł ministra środowiska Eamona Ryana.

Ów natomiast w ogniu nieprzychylnych słów stwierdził, że z pewnymi zmianami, ale ustawa wejdzie w życie od września, jednak później musiał zmierzyć się z posłami partii koalicyjnych, którzy stawiali wnioski, by z tego zrezygnował.

Minister Ryan chciał też iść na pewne ustępstwa i zaproponował, aby społeczności liczące do 500 osób, mogły używać torfu, jako nośnika energii, ale i ten pomysł został wyśmiany. Kolejnym krokiem Ryana była propozycja, by zwiększyć limit ludności, co przyniesie możliwość palenia torfem dla większej ilości mieszkańców Irlandii, jednak również tutaj minister spotkał się z oporem.

Kiedy rozmowy członków partii parlamentarnych Fianna Fáil i Fine Gael z ministrem Ryanem nie odniosły pożądanego skutku, a szef resortu środowiska z uporem maniaka lansował swoją ustawę, do akcji włączył się premier Micheál Martin. Szef gabinetu powiedział, że jego rząd, „nie ma planów wprowadzenia zakazu palenia torfem w 2022 roku”. Premier zaznaczył, że niezależnie od tego w kraju zacznie obowiązywać w tym roku zakaz używania węgla dymnego, co zostało przyjęte w umowie koalicyjnej.

W związku z tą wypowiedzią premiera, minister Ryan, zmuszony został do porzucenia swoich propozycji wprowadzenia zakazu używania torfu do ogrzewania domów i będzie musiał przełknąć tę gorzką pigułkę porażki.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraińcy prześlado
Dodatek za ukraińsk
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська