Premier przywoływał ministrów do porządku

Ostatnie kilka dni to wciąż powtarzane słowa o chęci przeprowadzenia wcześniejszych wyborów w Irlandii, jednak dzisiejsze posiedzenie stało się w jednej jego części zaprowadzaniem porządku w szeregach.

Premier Varadkar zaczął od tego, że przedterminowe wybory, nie będą leżały w interesie kraju, czyli nie powinno się ich przeprowadzać z proponowanym zarówno przez ministrów, jak i niektórych posłów Fine Gael terminie.

Głównym powodem, dla którego Varadkar nie chce zgodzić się na wcześniejszą elekcję, jest Brexit i nadal niepewna sytuacja, chociaż termin został przesunięty. Taoiseach przypomniał też, że okres przedświąteczny, z całą pewnością mieszkańcy Irlandii przeznaczą na inne sprawy, więc nie będą rozważać, na kogo oddać swój głos.

Co ciekawe, opinia premiera Varadkara zgodna jest ze zdaniem brytyjskich polityków, którzy też zaczęli się obawiać o wynik przyspieszonych wyborów w Królestwie, bo po wczorajszym głosowaniu przyszła refleksja i mówi się, że grudniowa frekwencja może być w Wielkiej Brytanii bardzo niska, a to wpłynie na wynik głosowania.

Przemawiając na Radzie Ministrów, premier Leo Varadkar stanowczo powiedział ministrom, że nie ogłosi w tym roku wcześniejszych wyborów, więc zarówno szefowie gabinetów z Fine Gael, jak i posłowie i członkowie ugrupowania, powinni porzucić te pomysły. Varadkar dodał, że nie wierzy, aby słowa niektórych prominentnych posłów jego ugrupowania miały uzasadnienie, więc wyborcy wybaczyli lub zapomnieli, do czego doprowadziła władza Fianna Fáil. To natomiast miało zdezawuować słowa, że na fali brexitu i pogarszającej się ewentualnie sytuacji gospodarczej, Fianna Fáil odzyska władzę lub zdobędzie więcej miejsc w parlamencie.

Ważne jest, kontynuował premier, by przygotować się z resztą Europy do brexitu, a w najbliższym czasie, trzeba będzie ponownie zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed krajem opuszczenie Unii Europejskiej przez Brytyjczyków.

Z twierdzeniami premiera zgadza się koalicyjny Sojusz Niezależnych, którego minister stanu ds. osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Zdrowia Finian McGrath, poparł szefa gabinetu. Minister McGrath zachęcał również swoje koleżanki i kolegów z rządu, aby wyciszyli emocje i skoncentrowali się na rzeczach istotnych dla państwa w tym momencie. W swojej wypowiedzi minister F. McGrath powiedział też, iż chciałby, aby zakończyć tę sprawę raz na zawsze, a rozwiązanie widzi w spotkaniu Leo Varadkara i lidera Fianna Fáil, którzy uzgodnią wstępny harmonogram wyborczy.

Sprawę wcześniejszych wyborów i rządowej dyskusji komentuje rzecznik ds. finansów Fianna Fáil Michael McGrath, który powiedział, że wybory w tej chwili, nie będą korzystne dla kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Fianna Fail

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish