Premier przeciwny jest podnoszeniu poziomów ograniczeń

Ilość koronawirusowych infekcji nadal rośnie, ale premier Micheál Martin, przeciwny jest wprowadzaniu wyższych stopni ograniczeń, czym torpeduje wypowiedź wicepremiera Leo Varadkara.

Szybkie tempo wzrostu zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, niepokoi rząd i władze medyczne, które z jednej strony chciałyby bardziej skutecznej możliwości walki z Covid, a z drugiej, chcąc chronić gospodarkę, czyli powstrzymują się od wprowadzenia wyższych stopni ograniczeń. Premier Martin w swojej wczorajszej wypowiedzi, która była komentarzem do wywiadu udzielonego przez Leo Varadkara gazecie Sunday Independent,  podkreślił, że daleki jest od wprowadzenia czwartego lub piątego stopnia covidowych ograniczeń, chociaż nie wykluczył, iż taki krok będzie potrzeby w przyszłości. Premier odrzucił też pomysł wicepremiera, który mówił o „automatycznym bezpieczniku” w przypadku dalszego wzrostu ilości zachorowań na Covid-19, a dodał, że żaden kraj na świecie, nie zaproponował takiego systemu, gdyż ten nie może być wprowadzony na podstawie liczb.

Premierowi wtóruje minister zdrowia Stephen Donnelly, który chce walczyć z koronawirusem w trzecim poziomie ograniczeń, ale nie jest już tak stanowczy, jak premier i wspomina, że w niektórych rejonach kraju, niezbędne może okazać się wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Co ważne, również Donnelly nie mówi, że trzeba będzie wtedy wprowadzić wyższy stopień ograniczeń, a jedynie dodatkowe zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, co może cieszyć.

Zarówno premier, jak i minister zdrowia, mają już zwolenników swojego podejścia do procesu walki z koronawirusem i np. konsultant ds. chorób zakaźnych i ekspert ds. wirusologii w dublińskim szpitalu Mater dr Jack Lambert stwierdził, że blokady są złe i silnie wpływają na stan zdrowia psychicznego. Dr Lambert zaznaczył jednak, że rząd ma wiele do zrobienia w niektórych dziedzinach procesu informacyjnego związanego z Covid-19, a to za sprawą mylnych wiadomości, jakie otrzymuje społeczeństwo. Wg eksperta, ważne jest, by rząd, w odpowiedni sposób informował, dlaczego istotne jest osłanianie twarzy, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Dr Jack Lambert:

– Ciągłe groźby zamknięcia są szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i nie pomagają w tej sytuacji. Jeśli naprawdę chcemy powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebujemy od teraz, aby rząd poinstruował absolutnie wszystkich, aby nosili maski wewnątrz i na zewnątrz. Każdy, kto mieszka z osobą wrażliwą, osobą starszą, musi nosić maskę, gdy jest z nią w domu. To najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom. Należy zaprzestać używania plastikowych osłon twarzy i noszenia ich bez masek. Wiedzieliśmy, że wirus, w jakiś sposób znowu wybuchnie, ale prawdziwe pytanie brzmi, co zrobiliśmy, aby się na to przygotować? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że blokada jest odpowiednim planem, ponieważ po wyjściu z blokady nie ma odrodzenia się wirusa. Jednak latem mieliśmy nieodpowiednie plany w zakresie zapobiegania Covid, czego efekt widzimy teraz.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian