Premier prosi o rozsądek i mówi o czwartej fali

Dzień Świętego Patryka może być bardzo ważnym dla Irlandii, mówił premier Micheál Martin, bo może być punktem zwrotnym w walce z koronawirusem.

Należy powstrzymać się od spotkań z rodzinami i znajomymi, bo imprezy oraz przyjęcia z okazji tego dnia, mogą przyczynić się do wywołania kolejnej fali zakażeń, więc ważne jest, by do tego nie dopuścić.

– Należy się przeciwstawić rozprzestrzenianiu koronawirusa, a święto narodowe Irlandii, stwarza okazję do ponownego wzrostu transmisji.

Premier Martin dodał, iż walka z wirusem, nie może być przerwana, nawet na jeden dzień, gdyż każde odstępstwo, oddala nas od zakończenia pandemii i przedłuży okres blokad. Jak stwierdził szef rządu, jego radą jest, aby unikać dzisiaj spotkań towarzyskich, ponieważ ilość zakażeń, nadal jest na wysokim poziomie, więc nie wiadomo, gdzie możemy zostać zakażeni. Wg Rady Ministrów, patriotyzmem w Irlandii będzie dzisiaj, aby święto narodowe uczcić, przestrzegając wszelkich zasad i ograniczeń, nie zaś spotkania w większym gronie.

Premier Micheál Martin:

– Bardzo ważne jest, abyśmy unikali spotkań domowych i to jest moje główne przesłanie na dzisiaj. Rozumiemy, że jest to bardzo trudne dla ludzi, a opinia publiczna zareagowała na wezwania znakomicie. Niezależnie od możliwości przenoszenia wirusa, liczby te znacznie spadły. Teraz się spłaszczają, ale wyzwania pozostały. Dlatego takie okazje jak Dzień Świętego Patryka mogą stwarzać potencjalnie okazje do rozprzestrzeniania się wirusa, któremu musimy się przeciwstawić. I to jest mój apel do ludzi. Poczyniliśmy wiele poświęceń i ofiary były skuteczne. Trzymajmy się tego. Kluczową kwestią jest unikanie zborów, unikanie zgromadzeń, ponieważ w tym wariancie, jeśli zbieramy się razem, rozprzestrzenianie się jest bardzo znaczące. Wiemy to z doświadczenia, nie tylko tutaj, ale w całej Europie. W niektórych krajach członkowskich liczba zakażeń znacznie rośnie, to wynik rozprężenia.

Premier powiedział też o covidowych planach na przyszłość i w tym zakresie podkreślił, iż decyzje, podejmowane będą w tygodniu poprzedzającym 5 kwietnia, jednak nie zasugerował nawet, aby w święta wielkanocne, coś w kraju miało się zmienić, więc obniżył się poziom ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland wins court ca
Zbigniew Stefanik: F
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian