Premier powie, co dalej z blokadą

Szef rządu zapowiedział dzisiaj, iż w przyszłym tygodniu, poda więcej szczegółów, jakimi kierować będzie się rząd, w decyzji o postępowaniu w zakresie „lockdownu”.

Jak powiedział Micheál Martin, decyzja, jaką będzie musiał podjąć gabinet, będzie bardzo trudna i skomplikowana, ponieważ nadal, mamy do czynienia z dużą ilością zakażeń koronawirusem, a to oznacza, że Irlandia, nie może czuć się bezpiecznie. Rząd ma wyjaśnić w przyszłym tygodniu, czy kraj może rozpocząć przygotowania do ponownego otwarcia, ale premier ostrzegł, że nie należy spodziewać się rewolucyjnych posunięć.

Taoiseach Micheál Martin:

– W połowie przyszłego tygodnia, zapewnimy większą jasność w sprawie dalszego postępowania, ale gabinet w kwestii Covid-19, będzie konserwatywny i ostrożny. Celem rządu jest stopniowe tłumienie wirusa i niskie liczby zakażeń, a następnie utrzymanie ich na takim właśnie poziomie.

Dobre informacje przekazał natomiast minister budownictwa Darragh O’Brien, który poinformował, że 5 marca, budowy będą mogły być ponownie otwarte, chociaż staje to w niejakiej sprzeczności ze słowami premiera. Micheál Martin powiedział bowiem, że nie należy spodziewać się, że po 5 marca, nastąpi „jakiekolwiek znaczące złagodzenie obostrzeń”.

W wypowiedzi dla stacji telewizyjnej RTÉ, minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała, że należy stopniowo przywracać ludzi do pracy, ale pod uwagę należy brać stopień zagrożenia epidemiologicznego. Minister McEntee jest też zwolenniczką otwarcia szkół, i to w tym miesiącu.

Minister transportu Eamon Ryan stwierdził natomiast, że rząd przygotowuje się do wprowadzenia dodatkowych ograniczeń dla podróżnych, a szczegóły pojawią się niebawem i dotyczyć mają zakazów podróży do wypranych państwa, a także obowiązkowej kwarantanny po powrocie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Pomoc dla małych i
Living with Covid is
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian