Premier potwierdził – zasiłki pandemiczne będą obowiązywać dłużej

Na dzisiejszym posiedzeniu Dáil w odpowiedzi na szereg zapytań posłów opozycji, premier zapewnił, iż kraj podejmuje i nadal podejmować będzie wysiłek pomocy osobom, które w wyniku pandemii koronawirusa, utraciły pracę.

Tym samym premier powiedział publicznie i jednocześnie zapewnił, że 12-tygodniowy okres, na jaki wprowadzone zostały zasiłki pandemiczne, będzie wydłużony, chociaż nie ma jeszcze decyzji, na jak długo. Premier nie powiedział i uznał to pytanie za zbyt szczegółowe w obecnej chwili, czy zasiłki pandemiczne będą obniżone. Te kwestie są teraz rozważane przez Ministerstwo Finansów i Ochrony Socjalnej, a dopiero na podstawie propozycji pochodzących z tych departamentów, rząd zaproponuje konkretne rozwiązania.

Opozycja trochę na wyrost proponowała, aby rząd zajmując się sprawą zasiłków pandemicznych, zagwarantował, że będą one obowiązywać do końca roku, ale w tym przypadku i właściwie nie można się temu dziwić, premier nie chciał mówić o takich decyzjach.

Taoiseach Leo Varadkar zapewnił jednak posłów, że kraj nadal będzie oparciem dla osób, które straciły zatrudnienie w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem, podobnie jak i dla firm, odczuwających skutki gospodarcze pandemii. Varadkar dodał jednak, iż wsparcie nie może trwać w nieskończoność i wyraził nadzieję, że większość społeczeństwa oraz właściciele firm zrozumieją postępowanie gabinetu.

Tuż po tej części wypowiedzi premier Varadkar dodał:

– Wsparcie rządu będzie musiało być jednak kontynuowane – przynajmniej do chwili, dopóki ludzie nie będą mieli możliwości powrotu do pracy, a dla zdecydowanej większości nie będzie to możliwe przed połową czerwca.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Newstalk/Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Boris Johnson może
Żyje się im lepiej
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish