Premier potwierdził poziom trzeci

Szef rządu powiedział dzisiaj, że już teraz może poinformować o obniżeniu poziomu ograniczeń do trzeciego, co nastąpi 1 grudnia 2020 roku.

Taoiseach Micheál Martin w wypowiedzi dla Irish Examiner zaznaczył jednak, że szczegóły, pojawią się pod koniec tygodnia, podobnie, jak rozporządzenia dotyczące pubów i restauracji. Martin dodał, iż w przyszłym tygodniu, wszystkie sklepy zostaną otwarte, aby umożliwić w miarę normalny przedświąteczny handel. Wg premiera Martina, gabinet w kwestii ograniczeń musi być teraz bardzo elastyczny, więc prawdopodobnie wydane zostaną dodatkowe porady, jakimi powinni kierować się mieszkańcy wyspy, szczególnie w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie.

Taoiseach Micheál Martin:

– Indywidualne zachowania osób i zachowania zbiorowe, będą miały kluczowe znaczenie, jaka będzie nasza najbliższa przyszłość.

Premier zapewnił, że przed podjęciem ostatecznych kroków w kwestii obniżenia poziomu ograniczeń, on, jak i jego gabinet, zapoznają się szczegółowo z opinią Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a jednocześnie zlecił rządowej grupie zadaniowej ds. Covid-19, identyfikację miejsc i sytuacji potencjalnego rozprzestrzenienia się koronawirusa w okresie poprzedzającym i w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Premier zalecił również, aby przeanalizowano, jak poszczególne środki bezpieczeństwa, wpływać będą na sytuację społeczno-gospodarczą kraju.

Spotkanie gabinetu w sprawie obniżenia poziomu ograniczeń związanych z koronawirusem, zaplanowane zostało na jutro.

Taoiseach Micheál Martin:

– Naszym celem ostatnich tygodni było przejście z piątego poziomu, na poziom trzeci w dniu 1 grudnia, to jest nadal nasz cel, który pozwoli otworzyć nieistotny handel detaliczny przed świętami. To, co pokazują nasze własne dane, spoglądając wstecz na okres września i października, to fakt, że koncentracja oraz gromadzenie się tłumów, alkohol, wydarzenia masowe, wszystkie te rzeczy razem wzięte, okazały się przyczyną wielu wzrostów zakażeń w różnych częściach kraju, musimy próbować tego uniknąć w przyszłości i ludzie muszą być tego świadomi.

Na koniec premier wyraził nadzieję, że gospodarka Irlandii doczeka się odbicia, już w pierwszej połowie 2021 roku, kiedy dostępna będzie skuteczna szczepionka przeciwko Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Wiara czyni cuda?
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian