Premier potępił reportaż z rosyjskiej telewizji

Szef irlandzkiego gabinetu Micheál Martin wypowiedział się w kwestii reportażu, jaki nadany został w rosyjskiej telewizji, a dotyczył ataku nuklearnego na Wielką Brytanię oraz Irlandię.

To złowroga i zastraszająca taktyka Federacji Rosyjskiej”, stwierdził Martin, a uznał również, że władze Rosji i kanał Rossija-1, powinny przerosić za publikację tego materiału. Premier irlandzkiego rządu powiedział również:

– Myślę, że odzwierciedla to sposób myślenia, który jest niepokojący i nie ma kontaktu z rzeczywistością. Myślę też, że w związku z tym powinny pojawić się przeprosiny.

Kontynuując swoją wypowiedź, taoiseach mówił:

– Stopień bombardowania i niszczenia miasteczek i rzezi, która ma miejsce, jest absolutnie bez uzasadnienia. To niemoralna wojna i powinna się skończyć. Teraz potrzebna jest pomoc humanitarna i umożliwienie ludziom bezpiecznego wyjścia z oblężonych miast, takich jak Mariupol.

Na wypowiedź premiera Micheála Martina zareagowała ambasada Federacji Rosyjskiej w Irlandii, która w oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, iż „poglądy i prezentacje użyte w programie telewizyjnym są poglądami redaktorów”. W komunikacie rosyjskiej ambasady czytamy również:

– Oficjalne stanowisko Rosji jest takie, że nie może być zwycięzców w wojnie nuklearnej i że nigdy nie można jej rozpętać.

Reakcja premiera nie była też tą, jakiej domagał się wcześniej eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher, a twierdził, że ambasador Jurij Fiłatow powinien zostać wezwany do gabinetu taoiseacha i poinformowany o „naszym absolutnym obrzydzeniu z powodu transmisji”.

Na pytania dziennikarzy nie dał jasnej odpowiedzi rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii, a powiedział w kwestii potencjalnego wydalenia rosyjskich dyplomatów z kraju:

– Nie ma usprawiedliwienia dla grożenia użyciem broni jądrowej. Irlandia od dawna uważa, że broń nuklearna nie zapewnia bezpieczeństwa, a jej użycie skutkowałoby katastrofalnymi konsekwencjami humanitarnymi.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd zainwestuje w
Koszty życia rosną
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська