Premier: Polska armia musi mieć najlepsze wyposażenie

Rząd modernizuje polskie siły zbrojne. Kupujemy najlepszy sprzęt i chcemy, aby jak największa część produkcji na potrzeby wojska odbywała się w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po naradach ze zwierzchnikiem sił zbrojnych, prezydentem Andrzejem Dudą podjęta została decyzja o zainwestowaniu dodatkowych środków w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy – składnika do produkcji amunicji.

Odbudowa krajowej produkcji

Produkcja nitrocelulozy – ważnego składnika amunicji – została zakończona kilkanaście lat temu. Teraz chcemy odtworzyć nasze zdolności produkcyjne. To także nowe miejsca pracy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej. Jesteśmy dziś w fazie modernizacji polskiej armii. Wojsko musi mieć jak najlepsze wyposażenie – wyjaśnił szef rządu.

W 2019 r. rząd przeznaczył na odbudowę możliwości  produkcji  prochów w Polsce 400 mln zł. Główne projekty to m.in. odtworzenie i rozbudowa Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach wraz z uzyskaniem nowych zdolności i zwiększeniem potencjału produkcyjnego amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej w zakładach Mesko.

Obecnie podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu dodatkowych środków:  300 do 400 mln zł w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy.

Unowocześnienie polskiej armii

Współczesna armia to informatyka, dlatego wprowadzamy do niej nowoczesny sprzęt, maszyny i elektronikę. Jak zaznaczył premier, w kontekście wzmacniania polskich sił zbrojnych niezwykle ważne są te komponenty i technologie, które możemy produkować i rozwijać w kraju. Do tych technologii należy pocisk przeciwlotniczy Piorun, który jest produkowany w zakładach Mesko – podkreślił Mateusz Morawiecki. Chcemy dalej rozwijać tę produkcję, ponieważ wiemy, że jest ona w zapotrzebowaniu nie tylko polskiego wojska, ale również możemy ją sprzedawać najlepszym armiom świata – dodał.

Szef rządu zapewnił także, że Polska jest na dobrej drodze do dalszej modernizacji armii, co jest doceniane przez naszych sojuszników w NATO.

Zakłady Mesko S.A.

Mesko jest największym w Polsce producentem amunicji, a także rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Fabryka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Współpracuje m.in. z wieloma instytutami w ramach sieci naukowo-badawczej Łukasiewicz oraz uczelniami cywilnymi i wojskowymi.

Polska Grupa Zbrojeniowa

Jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie. W jej skład wchodzi ponad 50 spółek (zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze), zatrudniających w sumie blisko 18 tys. pracowników. 

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
POLICJANCI POMOGLI M
723 sklepy Lidla w P
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish