Premier podczas Forum Wizja Rozwoju: pierwsze kilka miesięcy pokazały, że potrafimy sobie radzić z problemami gospodarczymi w dobie epidemii lepiej od innych

Trwająca od kilku miesięcy pandemia koronawirusa odbiła się na polskiej i światowej gospodarce. Kryzys, z którym się obecnie mierzymy, uznawany jest za największy po II wojnie światowej. O stanie polskiej gospodarki oraz wyzwaniach, jakie przed nią stoją mówił premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju.

Warto najpierw zastanowić się, czym epidemia jest dla gospodarki światowej i polskiej. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, okrętem na wzburzonych falach. Nie do końca wiadomo, w którym kierunku nas poprowadzą. Jest to punkt zwrotny w gospodarczej historii świata – powiedział premier Morawiecki.

Forum Wizja Rozwoju – czyli dyskusje o przyszłości polskiej gospodarki

Już po raz trzeci specjaliści i eksperci z różnych dziedzin spotkali się w Gdyni, aby debatować na temat wizji rozwoju polskiej gospodarki. Bez wątpienia trwająca edycja forum jest szczególna. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie tylko polska, ale i światowa gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami.

Podczas dwudniowej konferencji, uczestnicy pochylą się nad zagadnieniami dotyczącymi m.in. inwestycji, rynku pracy, morskiej energetyki wiatrowej czy innowacyjnych technologii. Udział przedstawicieli wielu branż to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz poszukiwania wspólnych projektów gospodarczych.

Premier Mateusz Morawiecki już po raz kolejny uczestniczył w Forum Wizja Rozwoju, które jest uznawane za największe wydarzenie gospodarcze w północnej części Polski.

Przyszłość polskiej gospodarki w dobie koronawirusa

Światowa gospodarka wciąż pamięta ogromny kryzys, który wywołała grypa hiszpanka. Szybkie i sprawne wprowadzenie obostrzeń w czasie pandemii COVID-19, a także wsparcie dla polskich przedsiębiorców – to między innymi dzięki temu dziś jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji.

Dziękuję obecnym prezesom firm i przedsiębiorstw. Na wasze ręce składam podziękowania wszystkim pracownikom polskiego sektora przemysłowego, sektora usług, sektora eksportowego i małych i średnich przedsiębiorców. To dzięki Wam do tej pory udało się w miarę suchą nogą przejść przez te kilka miesięcy trudnego, niespodziewanego wyzwania, jakim jest epidemia – podkreślił.

Premier Morawiecki zauważył, że nasz spadek wzrostu gospodarczego jest dwa razy niższy niż średnia w Unii Europejskiej. Jest to dowód na to, że w dobry sposób prowadziliśmy politykę gospodarczą. Szef rządu podkreślił jednak, że ta walka – czy może nawet wojna współczesnego świata – na pewno nie została jeszcze zakończona. Jej rezultat zależy również od spójności całego społeczeństwa.

W odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule sesji otwierającej – jakim krajem będziemy w 2050 roku? – premier odpowiedział, że nie wiemy, gdzie będziemy w 2050 roku, ale wiemy, że Polska będzie “oknem na zachód” dla Wschodu i “oknem na wschód” dla Zachodu. Polska będzie w centrum Europy.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian