Premier: Papież Jan Paweł II zmienił historię świata

Szef rządu uczestniczył w przekazaniu fragmentu Muru Berlińskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość miała związek z obchodami setnej rocznicy urodzin Papieża-Polaka.  

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, upadek komunizmu był możliwy dzięki „Solidarności”, która powstała z wielkiego dzieła Jana Pawła II. „Polski Papież wierzył, że narody są przeznaczone do wolności” – zaznaczył premier. „Całym swoim życiem świadczył o tym, że świat trzeba zmieniać na lepsze. Miał głęboką wiarę w to, że w obliczu dwóch światowych totalitaryzmów jesteśmy powołani do siania dobra” – powiedział szef rządu.

„Papieżowi Janowi Pawłowi II jesteśmy winni wdzięczność i pamięć, czerpiąc lekcje z jego ogromnej mądrości” – podkreślił Mateusz Morawiecki. „Dzięki niemu możemy tworzyć wolną Polskę” – dodał.

Mur Berliński w Warszawie

Fragment Muru Berlińskiego został przekazany Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przez Republikę Federalną Niemiec. Oryginalny fragment pochodzi z pierwszego rzędu Muru Berlińskiego pomiędzy centrum Berlina a dzielnicą Treptow. Wystawiony przed wejściem do muzeum będzie symbolizował wkład św. Jana Pawła II w pokojowe zmiany, jakie zaszły w Europie i na świecie u schyłku XX wieku.

W uroczystości uczestniczyli m.in. arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, który przekazał fragment Muru Berlińskiego.

***

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Upamiętnia ono rolę, jaką dwaj wybitni Polacy odegrali w najnowszej historii naszego kraju i świata. Muzeum to wotum wdzięczności dla papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego, dzięki którym Polska odzyskała wolność w 1989 r.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
POLICJANCI ZATRZYMAL
Polacy coraz bardzie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish