Premier ostrzega przed „poważnymi konsekwencjami”

Kończy się czas na zawarcie porozumienia, powiedział premier Micheál Martin, który ostrzegł, że o ile nie powstanie umowa o współpracy handlowej UE z UK, to problemy Irlandii objawią się z większą siłą niż obserwowane w czasie kryzysu z 2008 roku.

Martin stwierdził, że nieubłaganie kończy się czas na zawarcie porozumienia i nadal istnieją różnice w podejściu do kilku spraw związanych z brexitem, a to może zwiastować, że wkrótce, staniemy przez twardym problemem wyjścia Brytyjczyków bez umowy. To z kolei wpływać będzie w istotny sposób na tutejszą gospodarkę, a i może doprowadzić do trudności w wielu obszarach. Do porozumienia powinno dojść dzisiaj lub najdalej jutro do północy, a jeżeli tak się nie stanie, to jest wielce prawdopodobne, że twardy Brexit, wejdzie w fazę realizacji.

Już teraz na granicach widać długie sznury ciężarówek, które wiozą towary, a te mają być zapasami na pierwsze tygodnie po brexicie bez umowy. Jak dodał premier, ciężarówki jadą we wszystkich kierunkach, bo i z Irlandii do Wielkiej Brytanii, ale i z Królestwa na kontynent, a i w odwrotnych kierunkach.

Opóźnienia na granicach są obecnie kilkudziesięciogodzinne, ale można się spodziewać, że w najbliższych godzinach, wydłużą się jeszcze bardziej, co spowodowane będzie decyzją o np. przerwaniu rokowań. Micheál Martin podkreślił, iż wie, że wola porozumienia jest po obu stronach, czyli unijnej i brytyjskiej, ale podziały, jakie pozostały w kilku obszarach, w tym rybołówstwie i równych szansach, raczej zablokują porozumienie. Słowa premiera padły na posiedzeniu Rady Ministerialnej Północ-Południe, a obie strony podkreśliły, że istnieje duża potrzeba zawarcia porozumienia handlowego, co wspierać będzie obie gospodarki wyspy. Umowa, dodał taoiseach, zapewni pewność firmom, pracownikom, rolnikom i rybakom na całej wyspie Irlandii i zmniejszy szkody spowodowane brexitem.

Uczestniczący w posiedzeniu wicepremier Leo Varadkar stwierdził natomiast:

– Jest wiele rzeczy, które nas dzielą na tej wyspie, ale można uczciwie powiedzieć, że wszyscy zgodziliśmy się, że umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE jest dla nas korzystna. Irlandia użyje wszelkich wpływów, jakie będą konieczne, aby zapewnić sobie to porozumienie.

Z potrzebą zawarcia porozumienia zgadza się również premier Irlandii Północnej reprezentująca Demokratyczną Partię Unionistów Arlene Foster, ale jak dodała, to jest jedyny punkt jednomyślności w kwestii brexitu. Foster przeciwna była i jest przyjęciu protokołu irlandzkiego, więc chce granicy na irlandzkiej wyspie, jednak, jak sama dodała, przegłosowano ją w Westminsterze.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poświąteczne ogran
Sinn Féin prosi Fac
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian