Premier oficjalnie o działaniach wobec Brytyjczyków

Na wczorajszej wieczornej sesji posiedzenia szefów państw unijnych, premier Micheál Martin, zaprezentował stanowisko Republiki Irlandii w sprawie postępowania z Wielką Brytanią.

Micheál Martin, przebywa obecnie w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej, a na tym omawiane są m.in. sprawy związane z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE. Przed formalnym rozpoczęciem szczytu, premier Martin, spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, którą zapewnił, że działania Unii Europejskiej, będą miały pełne wsparcie Dublina.

Następnie premier irlandzkiego rządu zabrał głos w części przeznaczonej na wypowiedź szefów państw, więc już po rozpoczęciu szczytu, a powiedział wtedy, iż „Irlandia, popiera dziania prawne UE, przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z ustawą o Brexicie, która łamie wynegocjowaną umowę”.

Szef irlandzkiego gabinetu podkreślał też, że „ma nadzieję”, iż w nadchodzących tygodniach, możliwe będzie zbliżenie stanowisk negocjacyjnych i zobaczymy postępy w rozmowach, natomiast te, nabiorą tempa. Martin zaznaczał w swojej wypowiedzi, że postępowanie sądowe, jakiego Londyn powinien się spodziewać, jest raczej nieuchronne, jeżeli gabinet na Downing Street, nadal podążać będzie taką drogą, jak dzieje się to do tej pory, a chodzi o jednostronne łamanie umów międzynarodowych.

Na posiedzeniu ogłoszono również, co jest już informacją formalną, że Unia Europejska, rozpocznie postępowanie sądowe przeciwko Wielkiej Brytanii, w sprawie ustawy o rynku wewnętrznym, a ta unieważnia „kluczowe elementy umowy brexitowej”. Przedstawiciele państw unijnych zgodzili się również, że Downing Street robi to celowo, gdyż ministrowie rządu Borisa Johnsona wcześniej mówili, iż ustawa naruszać będzie prawo międzynarodowe.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Samotni rodzice z wy
Irlandzka służba z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian