Premier nie zezwoli na wielkanocne msze

Do tej pory nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w kwestii tradycyjnych wielkanocnych Mszy Świętych, ale z ostatniej wypowiedzi szefa gabinetu wynika, że te, nie będą mogły być celebrowane, nawet w ograniczonej formie.

Sprawa ma swój początek we wtorek, o czy mówiliśmy w audycji Studia 37 Radia Wnet – „Irlandia, Europa, Świat”, a wszystko zaczęło się od oświadczenia irlandzkich biskupów, którzy wystosowali wezwanie do premiera Martina. W liście do szefa rządu biskupi pisali, aby ten wydał zezwolenie, na uczestnictwo w nabożeństwach wielkanocnych, przy ograniczonej ilości osób, ale i zgodził się na zwiększenie ilości osób podczas uroczystości pogrzebowych.

Oto cytat z listu, jaki dotarł do Urzędu Premiera:

– Jesteśmy głęboko przekonani, że wolność ludzi do publicznego kultu powinna zostać przywrócona, gdy tylko obecne ograniczenia poziomu 5 zaczną być łagodzone. Szczególnie bolesne jest dla chrześcijan i pozbawienie ich, drugi roku z rzędu, publicznego wyrażania naszej wiary, w najświętszym okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Biskupi przekonywali, że rozsądnym działaniem byłoby otwarcie na czas świąt kościołów, aby wierni, mogli uczestniczyć w mszach, które w tym okresie, są niezwykle ważne dla Katolików i innych wyznań, które także celebrują ten okres.

List biskupów zaskoczył premiera, który zawsze miał wsparcie ze strony Kościoła Katolickiego w Irlandii, a władze kościelne, zgadzały się bez specjalnych oporów, aby w okresie pandemii, kościoły pozostawały zamknięte. Konsternację, jaką wywołało wezwanie, można nazwać ciosem, ponieważ rząd, nie ma woli, aby w okresie Wielkanocy, luzować ograniczenia. Premier miał powiedzieć swoim współpracownikom, iż raczej niemożliwe będzie otwarcie kościołów w tym czasie, a wyrazicielem jego woli stał się rzecznik szefa gabinetu.

Właśnie rzecznik premiera powiedział:

– Premier Micheál Martin przeprowadził wirtualne spotkanie z czterema arcybiskupami 19 lutego, kiedy wyjaśnił im, wpływ nowego wariantu i znaczenie stłumienia wirusa podczas szczepienia najsłabszych w społeczeństwie.

*

To było 19 lutego, więc ponad 3 tygodnie temu, a ówcześnie, ilość zakażeń dziennych, była na znacznie wyższym poziomie. Obecnie, może i nie jest najniższa, ale brak zezwolenie na uczestniczenie w nabożeństwach z okazji Wielkiej Nocy, może zwrócić się przeciwko całemu rządowi, a przeciw sobie, gabinet będzie miał całą rzeszę osób wierzących.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish industrial pr
Irlandia nie rejestr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian