Premier nie podejmie mieszkaniowej rękawicy

Sprawa publiczna, jaką stała się zapowiedź wicepremiera na konwencji jego partii w ostatni weekend, ma się ku końcowi, a tę ponownie ucina premier Micheál Martin.

Kiedy Leo Varadkar stwierdził, że budować się będzie w kraju 40 000 mieszkań rocznie, konsternacja zapanowała w szeregach ugrupowań koalicyjnych, a i zaczęły się pytania, jak ów zamierza tego dokonać. Prawdą jest, że Varadkar mówił to w swoim imieniu, ale jako wicepremier i minister, podlega Micheálowi Martinowi, więc szef gabinetu, również dopytywany był o te tysiące mieszkań.

Wiadomo przecież i to nie od dziś, że Irlandia od kilku lat, nie potrafi wywiązać się ze swoich celów budowlanych w zakresie mieszkaniowym, czyli wizja budowy 40 000 izb mieszkalnych, jest wręcz miodem na uszy tych, którzy chcą własnego domu.

Premier powiedział jednak jasno, że ani on, ani jego ugrupowanie, nie podejmie takiego zobowiązania, więc 40 000 mieszkań w kraju, nie powstanie nawet na papierze. Martin stwierdził jednak, że możliwe jest osiągnięcie celu budowlanego w kolejnych latach, ale to, które przedstawia Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych, czyli ok. 33 000 domów rocznie. Wtedy, dostarczając taką ilość izb mieszkalnych, w „zaledwie” 8 lat, Irlandia pozbędzie się problemu mieszkaniowego.

Aktualnie, co podkreślił premier, rząd skupi się na nadrabianiu zaległości, które wywołane zostały pandemią, a opóźnienia są spore, wiec dużo czasu potrzeba, by doprowadzić do oddania do użytku planowanych wcześniej domów. Jak się ocenia, w 2020 i 2021 roku, wybuduje się po około 13 000 mniej mieszkań, więc te zaległości trzeba będzie jakoś nadrobić, a wg szefa rządu, stanie się to dopiero przed końcem tego dziesięciolecia.

*

Jeżeli premier posługiwał się dobrymi danymi, to w ubiegłym i tym roku, nie wybudowano tylu domów i mieszkań, jaki jest roczny cel irlandzkiego przemysłu budowlanego. W związku z tym sytuacja wygląda tak, jakby sektor budowlany, przez cały jeden rok, nie zrobił na irlandzkich budowach mieszkaniowych absolutnie nic. A wicepremier wyjeżdża z 40 000 mieszkań w rok. Ma chłop fantazję.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
„Potrzebne jest pu
Arkady Rzegocki: w n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian