Premier Martin zastanawia się… Czy puby będą mogły być otwarte?

W związku z obserwowanymi przez weekend wydarzeniami, do których doszło w wielu miejscach w Irlandii, premier poprosił szefa Gardy o raport w tej sprawie.

Komisarz Drew Harris przedstawił szczegółowe dane, a te, omawiane były dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów. Po ożywionej debacie w tej sprawie ministrowie podjęli decyzję, że puby, doczekają się pełnego otwarcia 20 lipca, ale tylko w przypadku, jeżeli nie będzie w nich i w ich okolicach, dochodzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce w miniony weekend.

Premier Micheál Martin:

– Na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu otrzymamy raport od Gardaí. W piątek poprosiliśmy Gardaí o rozpoczęcie „Operacji Nawigacja”, a ta zaczęła się o 19.00 i skontrolowano około 5500 licencjonowanych pubów. Teraz trzeba powiedzieć, że generalnie większość licencjodawców zastosowała się do zaleceń, ale doszło do naruszenia przepisów i to jest duże zmartwienie. Jak wiecie, pełne otwarcie miało nastąpić 20 lipca, ale ludzie muszą się odpowiednio zachowywać. Tak, pełne otwarcie może być opóźnione, ale wcześniej otrzymamy porady od urzędników zdrowia publicznego, w tej sprawie. Martwimy się o to, a niektóre oglądane sceny są po prostu bardzo niepokojące, ponieważ dystans społeczny w ogóle nie był przestrzegany w wielu miejscach. Nie przestrzegano też godzin otwarcia.

W sprawie wypowiedział się też komisarz Gardy Drew Harris, który na antenie radia LMFM stwierdził:

– Przeprowadziliśmy 6000 kontroli w licencjonowanych lokalach w całym kraju. Zdecydowana większość nie budziła zastrzeżeń, ale stwierdziliśmy naruszenia przepisów, a także w mniejszej liczbie przypadków stwierdziliśmy naruszenia przepisów licencyjnych. Była również sytuacja, która została opublikowana w mediach społecznościowych na Dame Lane, gdzie rzeczywiście wystąpił problem związany z porządkiem publicznym i jako taka, ta sprawa była traktowana. Nasze doświadczenie nie różni się pod względem zachowań, które były widziane i pokazywane w mediach społecznościowych. W niewielkiej liczbie przypadków mieliśmy również trudności z uczestnikami imprez i wtedy, działaliśmy w celu egzekwowania prawa lub innych przepisów. Myślę, że tak to będzie wyglądać w przyszłości. Mamy szeroki zakres uprawnień i mamy uprawnienia w zakresie zachęcania ludzi do proszenia o przestrzeganie przepisów. Wielu licencjobiorców podporządkowało się do opróżnienia pomieszczeń w naszym żądanie. Pamiętajmy, że mamy również przepisy licencyjne, a także nasze przepisy dotyczące porządku publicznego, nie jesteśmy pozbawieni uprawnień, jeśli musimy działać, robimy to.

Swój komentarz dodała także minister sprawiedliwości Helen McEntee, która poinformowała:

–  Zachowanie ludzi jest czymś, co musimy konsekwentnie weryfikować. Myślę, że do tej pory zdecydowana większość obywateli, firmy, czy to puby, czy restauracje, nawet w weekend przestrzegały przepisów. Oczywiście widzieliśmy rozczarowujące sceny w ciągu weekendu, a ja zachęciłabym wszystkich do przestrzegania przepisów zdrowia publicznego. Dotarliśmy do tego punktu, w którym osiągnęliśmy tak wielki postęp i chociaż byliśmy w stanie wdrożyć kolejne środki i je przyspieszyć. Nie chcemy jednak ponownie wdrożyć żadnego z obostrzeń, które złagodziliśmy w ostatnim czasie, ale z pewnością mamy pewien problem, który będzie przedmiotem przeglądu.

Bogdan Feręc

Źr: Red.FM/LMFM

Polska-IE: Udostępnij...
„Zielona lista”
IceTech Polska - Mas
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish