Premier Martin zapowiada dalsze wsparcie dla Ukrainy

Szef rządu Micheál Martin w swoim wystąpieniu stwierdził, że Ukraina wciąż może liczyć na irlandzką pomoc, ale dodał, że nie będzie to wsparcie śmiercionośne.

Pomoc może być takiego samego rodzaju, jak dzieje się to dotychczas, powiedział irlandzki premier, więc w postaci ochronnego sprzętu wojskowego i wsparcia humanitarnego w postaci żywnościowej i medycznej. Premier Martin poinformował też parlamentarzystów, co miało miejsce na wczorajszym posiedzeniu Dáil, iż w niedawnej rozmowie z prezydentem Ukrainy, otrzymał podziękowania dla irlandzkiego narodu, za wsparcie i pomoc, jakie kierowane są dla walczących Ukraińców, ale też za opiekę, jaką uchodźcy wojenni otrzymują na wyspie.

Prezydent Zełenski wyrazić miał też podziękowania, w zakresie wsparcia przez Irlandię wniosku o przyjecie Ukrainy do Unii Europejskiej, jednocześnie nalegał, aby nakładać najsurowsze z możliwych sankcje ekonomiczne na Rosję.

Po tej wypowiedzi premiera Micheála Martina w Dáil ponownie pojawiły się apele, aby Irlandia wydaliła z kraju rosyjskich dyplomatów, w tym ambasadora Federacji Rosyjskiej Jurija Fiłatowa. W Dáil mówiono też, że przynajmniej do chwili zakończenia wojny na Ukrainie, rosyjska ambasada mieszcząca się przy Orwell Road w Dublinie, powinna zostać zamknięta.

Oznacza to tyle, więc Republika Irlandii raczej w tym momencie się na takli krok nie zgodzi, że stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską zostaną zerwane, o ile nie na stałe, to czasowo z całą pewnością. Tego jednak nie chce irlandzki rząd, który od początku inwazji Rosji na Ukrainę podkreślał, iż chce zachować „kanały łączności” z Moskwą, gdyż mogą być one w niedalekiej przyszłości bardzo potrzebne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zełenski w Oireacht
Podatek węglowy nie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська