Premier Martin rozwiał obawy

Celem rządu jest zniesienie piątego poziomu ograniczeń, powiedział premier Micheál Martin, który pytany był o okres przedświąteczny.

W wieczornym programie Virgin Media News szef gabinetu stwierdził też, że nie można mieć nadziei, iż te święta Bożego Narodzenia, będą wyglądać tak samo, jak poprzednie, bo z całą pewnością tak nie będzie. Premier zasugerował, że raczej nie będzie możliwe, aby w okresie świąt, tradycyjnie spotykać się w pubach lub innych miejscach publicznych, ale co ważne, raczej nie będzie nadmiernych ograniczeń w odwiedzinach domowych. Taki zakaz wg Martina byłby łamany, więc nie ma sensu, aby wprowadzać go w Boże Narodzenie. Jak dodał szef gabinetu, rząd namawiać będzie jednak, aby ograniczyć do absolutnego minimum wizyty rodzinne, a i aby ilość odwiedzających, była ograniczona.

Premier Micheál Martin:

– Będzie to dla nas wyzwanie. Nie będą to normalne Święta Bożego Narodzenia, ale nadal mogą być bezpieczne i przyjemne, jeśli będziemy mieć na uwadze siebie i innych. Rząd w przyszłym tygodniu zdecyduje, jaki poziom ograniczeń będzie obowiązywał po 1 grudnia, biorąc pod uwagę porady, które otrzyma od Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (Nphet). Potrzebujemy bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, czasu dla rodziny i przyjaciół oraz czasu duchowego, ale nie będziemy gromadzić się w tych samych tłumach, co w poprzednie Święta Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy zobaczyć również trochę rozluźnienia zasady oddalania się na 5 km i przekraczania granic powiatu. Będziemy obserwować stan wirusa pod koniec miesiąca i później.

Premier powiedział, iż niepokoi się o możliwy wzrost ilości zakażeń w okresie świąt, a potwierdzeniem tego mają być wzrosty z poprzedniego tygodnia, kiedy nastąpiło pewne rozluźnienie zachowań, które w pewien sposób podsyciła informacja o nowej szczepionce, a ta, może pojawić się wkrótce na rynku farmaceutycznym. Wg Martina, do sytuacji, kiedy to szczepionka będzie nas chronić przed Covid-19, droga jest bardzo daleka, ponieważ sam czas zaszczepienia odpowiednio dużej części mieszkańców Irlandii sprawia, iż do końca pandemii, jest nadal daleko.

Wg specjalistów ds. zdrowia publicznego i epidemiologii, aby szczepionka miała wpływ na populację w danym regionie, zaszczepić powinno się ok. 60% mieszkańców.

W dalszej części programu premier Micheál Martin bronił się jednak przed udzieleniem konkretnej informacji, jak wyglądać będzie rzeczywistość po 1 grudnia, bo ta, uzależniona będzie od sytuacji epidemiologicznej kraju, a i nie chciał spekulować, by jego słowa, nie zostały wykorzystane w późniejszym terminie przeciwko niemu samemu, kiedy okaże się, że poziom ograniczeń, jest wyższy od zapowiadanych. Martin ma jednak nadzieję, że będzie możliwe obniżenie poziomu do trzeciego, a w święta nawet o stopień niżej. To jednak zależeć będzie od wielu czynników, czyli m.in. od ilości zakażeń.

Micheál Martin skomentował także wprowadzony unijny system dotyczący podróży międzynarodowych, a w tym zakresie stwierdził, że wraz z komunikatem o poziomie ograniczeń na polu krajowym, pojawią się też zalecenia dotyczące podróżowania za granicę, jak i podróży na wyspę.

Bogdan Feręc

Źr: Virgin Media News

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: Zapłaci
Wyłącznie korzyśc