Premier Martin: „Pewna jest niepewność”

Ministerstwo Środowiska pracuje jeszcze nad pakietem pomocowym, który może być zatwierdzony już w przyszłym tygodniu, a obejmować będzie środki, które przyczynić się mają do obniżenia rachunków za nośniki energii.

Konkrety przedstawione zostaną przez ministra Eamona Ryana na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, a mają być pomocne w działaniach na rzecz obniżenia kosztów ponoszonych przy zakupie paliw, energii elektrycznej i żywności. Obecnie proponuje się zniesienie obowiązkowej opłaty Public Service Obligation (PSO), doliczanej do każdego rachunku energetycznego. Zniknąć więc z rachunków i faktur 4,30 €, co da roczne oszczędności na poziomie netto 58,57 €.

Wprowadzone zostaną również, bo i to wynika z zapowiedzi, obowiązkowe ceny za energię elektryczną i uzależnione będą od pory dnia, co z kolei ma zachęcać do zmiany sposobu używania prądu, czyli w okresach, kiedy jest tańszy. W najbliższych tygodniach rząd uruchomić ma również kampanię informacyjną, aby zachęcać do używania prądu poza szczytami energetycznymi, co też obniżyć ma rachunki z prąd.

Środki te również mogą okazać się niewystarczające, aby mieć wpływ i niwelować inflację, o czym powiedział premier Micheál Martin, a zaznaczył, że jedyne co jest teraz w Irlandii pewne, to „niepewność”. Premier ma być również zaniepokojony wysoką inflacją i jej wpływem na gospodarstwa domowe, przede wszystkim na te o niskich dochodach. Premier potwierdził kolejny raz, że wyższy podatek węglowy zostanie wprowadzony zgodnie z założeniami, czyli 1 maja 2022 roku, a środki zaradcze, jakie są obecnie proponowane, będą miały odbicie w rzeczywistości i zmniejszą wpływ podwyżki podatku węglowego na mieszkańców kraju.

*

Dlaczego wciąż w to nie wierzę? Nawet, jak premier zapewnia mnie za każdym razem, gdy wypowiada się w radiu lub telewizji, albo udziela wywiadu dla jakiejś gazety. Zbyt dużo tych zapewnień i to budzi moje wątpliwości, bo cios przyjdzie zapewne z innej strony.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Newstalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ambasador Fiłatow m
Nie żyje Ludwik Do
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська