Premier Martin nie chce nic powiedzieć o możliwej blokadzie

Nie można obecnie wykluczyć, że potwierdzą się daty kolejnych działań rządu, chociaż premier, jak i jego najbliżsi współpracownicy, odmawiają założenia oficjalnej deklaracji w tej sprawie.

Są natomiast przecieki, a te mówią, że 13 grudnia, możemy doczekać się zamknięcia pubów, restauracji i klubów nocnych, by już 20 grudnia, wprowadzony został pełny lockdown całego kraju. Te kwestie mają być poddawane obecnie intensywnej dyskusji w rządzie, który konsultuje to z urzędnikami ds. zdrowia publicznego, ale nikt, w oficjalnych komentarzach, nie chce tego potwierdzić, ani temu zaprzeczyć.

Mamy natomiast dosyć enigmatyczne wypowiedzi polityków, jak np. premiera Micheála Martina, który stwierdza, że nie można tego całkowicie wykluczyć. Premier Martin odmówił więc potwierdzenia lub zaprzeczenia, czy tak się stanie, ale ze wszystkich stron pojawiają się naciski, aby takie informacje padły z rządowych salonów.

Już dwa anonimowe źródła z Leinster House potwierdzają, że rozważane są takie daty, ale nie mówi się w szczegółach, czego konkretnie mają dotyczyć.

Zarówno opozycja, jak i mieszkańcy Irlandii, domagają się obecnie, by gabinet był w tym zakresie precyzyjny i jasno nakreślił swoje plany na przyszłość, więc również związane z ewentualną blokadą lub zamknięciem lokali.

Dyskusje w zakresie zmian w podejściu do ograniczeń na polu krajowym miały się już jakoby rozpocząć, a było to w chwili, gdy drastycznie zaczęła rosnąć ilość zakażeń SARS-CoV-2 w Irlandii, ale były to wyłącznie dywagacje, które nie były obarczone potencjalnymi terminami wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

The Liberal dotarł jednak do informacji w Leinster House, z dwóch niezależnych źródeł, iż omawiane są obecnie możliwości wprowadzenia ponownego zakazu prowadzenia działalności przez puby i kluby nocne, a i pojawić się miała także możliwość wprowadzenia przedświątecznej blokady kraju.

Mówi się też, że wszystko zależeć będzie od ilości przypadków zakażeń, a decyzje mogą zapaść w najbliższych dniach.

The Liberal zaznacza, że informacje, które podaje, jak i daty, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej, nie mogą być traktowane obecnie, jako fakty, chociaż są prawdopodobne.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
HSE intensyfikuje ko
Czy mieszkańcy Irla
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська