Premier: Inwestycje kołem zamachowym gospodarki

Szef rządu przebywał z wizytą w województwie warmińsko-mazurskim. Zachęcał samorządowców do korzystania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych i zapewniał, że rząd stawia na zrównoważony rozwój kraju, mający prowadzić do wzrostu gospodarczego.

Premier odwiedził Szczytno, Mrągowo i Kętrzyn, gdzie spotkał się z samorządowcami. Podczas spotkań wręczył przedstawicielom samorządów promesy na dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wyrównanie szans na rozwój

Cieszę się, że możemy tu przedstawiać tego typu programy i zachęcać samorządowców do korzystania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ten program, dla każdego powiatu i każdej gminy, bardzo dobrze przekłada się na perspektywy rozwojowe w każdym zakątku Polski – podkreślił premier. 

Podczas wizyty w Szczytnie premier zapowiedział, że jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku dworzec po modernizacji, który oprócz funkcji transportowych, będzie pełnił funkcje komercyjne, tworząc centrum społeczne w mieście.

To jest nasz plan, żeby ośrodki w Polsce, takie jak Szczytno, tętniły życiem. Wyrównane szanse niezależnie od tego, czy to duże miasto, jak Warszawa, czy Szczytno to nasz znak firmowy – powiedział szef rządu na stacji kolejowej. Zaznaczył, że podobne inicjatywy, które są realizowane w wielu miejscowościach w Polsce, tworzą dobry impuls do rozwoju i są kołem zamachowym wzrostu gospodarczego.

Podczas spotkania z samorządowcami w Mrągowie premier wymieniał inwestycje drogowe realizowane i planowane w regionie: budowę S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo, S61, warmińsko-mazurskie fragmenty S7 oraz drogi lokalne. Zaznaczył, że jak najszybszy rozwój gospodarczy, jest zależny od małych, średnich i dużych inwestycji. I dodał, że samorządowcy wiedzą najlepiej, na co przeznaczać pieniądze i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy.

Zrównoważony rozwój 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, o wartości około 6 mld zł. Środki przekazane przez rząd pochodzą z budżetu centralnego.

Środki Funduszu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, budowę infrastruktury drogowej – a także inne niezbędne lokalnie działania. Specjalny fundusz powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas wizyt premier zaznaczał, że rząd wspiera samorządy w przeprowadzeniu inwestycji, które będą służyć mieszkańcom, a inwestycje publiczne powinny być reakcją samorządów na kryzys wywołany koronawirusem.

Premier podkreślał także, jak ważne jest prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju, która w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Wskazywał, że Polska potrzebuje małych, średnich, a także największych inwestycji, takich jak przekop Mierzei Wiślanej.

Zależy mi, żeby inwestycje były kołem zamachowym gospodarki, właśnie na poziomie waszych gmin, waszych powiatów. Działajmy wspólnie dla dobra mieszkańców – mówił premier.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
Inicjatywy Rzecznika
PAP: Jesienią ok. 8