Premier i ministrowie Fianna Fáil powinni złożyć urzędy

Ostatni sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych wywołał małą burzę i w kręgach politycznych powstały opinie, że Fainna Fáil, nie powinna być ugrupowaniem rządzącym.

Kiedy okazało się, co wynika z sondażu przeprowadzonego przez RedC, że główne ugrupowanie rządzące ma zaledwie 12% poparcia społecznego, pojawiły się też głosy, że Fianna, straciła mandat społeczny do sprawowania władzy, więc ministrowie z tego ugrupowania, jak i szef rządu, powinni opuścić ministerialne gabinety.

Sprawa zaczęła się wraz z rosnącym poparciem dla Sinn Féin, które od wielu miesięcy zyskuje na popularności i ma znacznie wyższe poparcie w porównaniu z Fianna Fáil.

Tu jednak nie ma zgody na opuszczenie koalicji, a i argumenty nie trafiają do posłów oraz ministrów reprezentujących partię Micheála Martina, którzy zaprzeczają, iż sytuacja sondażowa, powinna skłonić ich do opuszczenia koalicji i oddania władzy. Wyraz temu dał m.in. minister budownictwa Darragh O’Brien, który powiedział, że Fianna Fáil, nie została jeszcze wyrzucona poza nawias.

Minister Darragh O’Brien:

– Skupiamy się na pracy, którą musimy wykonać, a jesteśmy, jako rząd, który dobrze współpracuje, w samym środku pandemii. Natomiast Fianna Fáil, jest centralnym punktem gabinetu.

Minister O’Brien nie jest przekonany, że obecne notowania „FF”, są takie, ponieważ wysokie poparcie ma jeden z koalicjantów, a i daleki jest od twierdzeń, że to byłoby niższe, gdyby nie Fine Gael.

Minister Darragh O’Brien:

– Nie sądzę, że tak jest i nie jest, a mówię to z szacunkiem dla wszystkich. Ostatni sondaż to tak naprawdę lutowe wybory parlamentarne, podczas których w trudnych do wywalczenia wyborach Fianna Fail okazała się największą partią. Jesteśmy też największą partią samorządową. Nigdy nie udzielałem zbyt wielu komentarzy po ankietach, niezależnie, czy słupki szły w górę, czy w dół. Myślę, że od dawna nie docenia się Fianna Fáil w tych sondażach. Mamy zadanie do wykonania, w tym zapewnianie mieszkań, opieki zdrowotnej i edukacji, i tym właśnie się zajmujemy.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/BreakingNews

Polska-IE: Udostępnij
Internetowa cenzura
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian