Premier: Dzisiejsza Polska wzięła się z Solidarności i pragnienia, które wyrażało nasze aspiracje niepodległościowe

Ten rok jest wyjątkowy pod kątem wydarzeń rocznicowych. Z okazji setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej premier Mateusz Morawiecki zainaugurował rządową akcję „Pod biało-czerwoną”. Projekt uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. W ramach wizyty w województwie śląskim Prezes Rady Ministrów odwiedził również wystawę „Tu rodziła się Solidarność”, upamiętniającą  40. rocznicę powstania „Solidarności”.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania Solidarności. Z tej okazji przygotował wystawę TU rodziła się Solidarność, która była pokazana równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

W tym wielkim zwycięstwie, jaką była polska Solidarność, mają udział miliony –najczęściej anonimowych – osób. Tą wystawą jej organizatorzy składają im hołd.

Wasza determinacja doprowadziła do tego, że władza komunistyczna się ugięła – mówił premier, dziękując wszystkim działaczom Solidarności tamtych lat.

Premier Mateusz Morawiecki złożył też kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Jastrzębie-Zdrój ma swoje miejsce w historii narodzin Solidarności – było miejscem podpisania jednego z czterech porozumień sierpniowo-wrześniowych 1980 r., dzięki którym powstał i mógł legalnie działać pierwszy niezależny samorządny związek zawodowy w warunkach państwa komunistycznego.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Prezentacja cyklu wystaw jest skoordynowana i tworzy w całej Polsce Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność.

Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.

Hołd dla bohaterów

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował także akcję Pod biało-czerwoną, w ramach której w gminach w całej Polsce mogą stanąć maszty flagowe.

Biało-czerwona flaga niech łączy. Nasze barwy należą do wszystkich. To przyszłość, teraźniejszość i przeszłość – mówił premier. Jak dodał „umieszczenie flagi na maszcie to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które oddali życie nasi przodkowie”.

Akcja „Pod biało-czerwoną” – na czym polega?

Każda z niemal 2,5 tysiąca gmin w Polsce ma szansę otrzymać flag masztowy. Gminy, w których mieszkańcy zbiorą odpowiednią liczbę podpisów online, otrzymają dotację na zakup masztów i flag oraz ich instalację.

Projekt uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Jego celem jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Trzy gminy z największą procentowo liczbą podpisów odwiedzi Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i weźmie udział w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie.

Inicjatywa realizowana jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

 Więcej informacji: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/maszty-z-bialo-czerwona-w-calej-w-polsce.html

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
ZLIKWIDOWANE DWA MAG
Orlen najbardziej ro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian