Premier: „Dystans społeczny 2 metry”

Szef gabinetu Leo Varadkar zareagował na doniesienia o ewentualnych zmianach w dystansie społecznym.

Dzisiaj rano pojawiły się informacje, iż część ministrów i posłów opozycji chce skrócenia dystansu społecznego do jednego metra. W odpowiedzi na te informacje premier Varadkar stwierdził:

– Nie ma obecnie planów zmniejszenia dystansu społecznego, bo nie ma takich zaleceń. Nie nastąpiła w tym zakresie żadna zmiana.

Leo Varadkar potwierdził natomiast, iż te sprawy omawiane będą na posiedzeniu Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego z naczelnym lekarzem kraju dr. Tony Holohanem.

Komentarze pojawiły się po opublikowaniu przez Światową Organizację Zdrowia nowych wytycznych, a w tych widnieje teraz zapis, iż odległość jednego metra, jest bezpieczną z punktu widzenia aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Partie opozycyjne skrytykowały dzisiaj postępowanie rządu, a stało się tak po przeciekach, jakie w sprawie dystansu społecznego dostały się w ręce dziennikarzy, ale nie były oficjalnym stanowiskiem rządu. Sinn Féin zarzuca Varadkarowi, iż dozuje informacje, niektóre wstrzymuje, a i nie informuje szczegółowo o sytuacji wirusowej w kraju. Dużo gorzkich słów powiedziano też w związku z ostatnimi działaniami gabinetu, a te są jakby utajone i o niektórych sprawach opozycja oraz społeczeństwo dowiaduje się nieoficjalnie.

Inaczej podchodzą do informacji przekazywanych mieszkańcom Irlandii z gabinetu premiera Varadkara posłowie rządzącej Fine Gael i posłanka tego ugrupowania Emer Higgins stwierdziła, że „rząd wydaje jasne komunikaty, a i jest konsekwentny w działaniach”.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Sobotni Serwis WNET
UKRADLI BLISKO 400 L
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish