Premier częściej powinien ogłaszać blokadę kraju. To napędza sprzedaż

Dzień ogłoszenia blokady kraju powinien stać się świętem irlandzkich supermarketów, bo właśnie wtedy mieszkańcy wyspy wydali w nich więcej pieniędzy, niż wynosiły wzrosty całego tygodnia poprzedzającego ogłoszenie zamknięcia kraju.

12 marca, czyli w dniu ogłoszenia przez premiera Varadkara blokady koronawirusowej kraju, wydatki w supermarketach wzrosły o 17%, a były wyższe o 20%  w porównaniu do czwartku z wcześniejszego tygodnia. Wydatki na artykuły spożywcze podniosły się też w kolejnym dniu po ogłoszeniu ograniczeń i były wyższe o 20% niż w ubiegłym roku na święta Bożego Narodzenia.

Średnie transakcja tego dnia wynosiła 76 € i była wyższa o 60% od wydatków sprzed siedmiu dni wcześniej, kiedy statystyczny klient supermarketu na zakupy spożywcze wydał 48 €. Ogółem wydatki na zakupy domowe podniosły się od chwili ogłoszenia blokady kraju o 30%, a w piątek 13 marca, czyli w dzień paniki, konsumenci wydali ogółem o 4% więcej, niż w każdy następny piątek po ogłoszeniu pandemii w Irlandii.

Najmniej wydaliśmy jednak w Dzień Świętego Patryka i średnie wydatki spadły wtedy o 47%, więc były najniższe od dnia ogłoszenia blokady.

Mieszkańcy Irlandii zaczęli też oszczędzać i po pierwszych dniach, kiedy ogłoszono stan pandemii, zaczęliśmy przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości, wydatki w grupie wiekowej powyżej 65 lat, spadły o 27%, natomiast wśród osób z grupy 35 – 44 lata obniżyły się o 13%. Duże zmniejszenie wydatków w okresie pandemii zanotowano wśród osób poniżej 25 roku życia i w tym przypadku wydawały one mniej o 21%.

Największy spadek wydatków w podziale na regiony zanotowano w Dublinie i było to 21%, a następne były Meath i Kildare, po 19%, oraz Wicklow 18%. Najmniej oszczędzali mieszkańcy Donegal, gdzie wydatki konsumpcyjne obniżyły się tylko o 12%.

Analizę wydatków konsumenckich przygotował AIB Bank, który prześledził ponad milion transakcji, jakich dokonali mieszkańcy wyspy kartami płatniczymi.

Bogdan Feręc

Źr: AIB

Polska-IE: Udostępnij...
Po zakończeniu blok
Zmiany w ograniczeni
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish