Premier chwali nieefektywne szczepionki

Irlandia chwali się na świecie, że udało się jej zaszczepić prawie całą populację mieszkańców kraju, a sam program szczepień, określa, jako sukces, chociaż to pyrrusowe zwycięstwo.

Zaskakujące są także słowa premiera Micheála Martina, który z jednej strony wyraża „głębokie zaniepokojenie” wzrostem ilości zakażeń, ale w tym samym zdaniu mówi, iż szczepionki są skuteczne. Premier, jak na szefa gabinetu przystało, powiedział również, że to jeden z największych sukcesów na świecie, iż udało zaszczepić się już ponad 93% mieszkańców kraju i program szczepień, będzie kontynuowany.

Prowadzone będą również szczepienie dodatkowe, bo i one się sprawdzają w walce z pandemią, więc pomimo tego, że widać ich niską skuteczność, premier wakcyny wychwala.

To z kolei zderza się z wieloma głosami sprzeciwu, w tym niektórych środowisk medycznych, bo tak, jak 30 osób personelu domów opieki z Cork i Kerry, odmawiają oni poddania się szczepieniu lub przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19.

Taoiseach Martin dodał, że on, jak i cały rząd ubolewa, iż niektóre osoby, odmawiają przyjęcia wakcyn, gdyż zagrażają w ten sposób procesowi zabezpieczenia kraju, a wypowiedział te słowa, kiedy w Irlandii, mamy ponad 3000 dziennych przypadków zakażeń, rosnącej ilości covidowych pacjentów w szpitalach, także na oddziałach intensywnej opieki medycznej i to również tych z pełnym szczepieniem.

Premier dodał na koniec swojej wypowiedzi, że nie może teraz wykluczyć, że będzie potrzebny powrót do niektórych ograniczeń, ale wyłącznie w zakresie niezbędnym do utrzymania wirusa pod kontrolą.

Część komentatorów uznała jednak, że premier mógł sugerować w ten sposób, iż po przekroczeniu pewnej, a niedookreślonej obecnie bariery, możemy doczekać się lockdownów na poziomie lokalnym, głównie tam, gdzie poziom przypadków jest najwyższy.

To jednak może być nadinterpretacją słów premiera, bo ogólna opinia gabinetu, jest w tej sprawie całkiem inna, więc twierdzenie, iż kolejny lockdown, „jest tuż za rogiem”, raczej nie ma prawa bytu.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Knock odbyła się
Przejmująca cisza n
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська