Premier chce uniknąć ponownego zamykania kraju

W dzisiejszym programie telewizji RTÉ „Tydzień w polityce” premier Micheál Martin zasugerował, że te działy, które będą otwierane, powinny takimi pozostać na stałe.

Dłuższa perspektywa otwarcia, przyświecać ma teraz rządowi, a jest wielce prawdopodobne, że tak pozostanie, gdyż rząd ma nadzieję, że to właśnie najbliższe miesiące, pozwolą na utrzymanie kraju w stanie kontrolowanego otwarcia. To ponownie ukłon premiera w stronę szczepionek, bo tylko na nich można utrzymać słowa szefa gabinetu w sferze realizmu, co nawiasem mówiąc, może mieć znamiona prawdy.

Premier spodziewa się, iż kolejne miesiące to stała poprawa sytuacji wirusowej w kraju, i nawet w przypadku pojawienia się kolejnej fali, będzie ona łatwiejsza do opanowania. Wraz ze wzrostem ilości osób zaszczepionych, ale też ze zmniejszaniem się transmisji wirusa, rząd rozważać będzie kolejne kroki w zakresie znoszenia ograniczeń. Tych poważniejszych, spodziewać się mamy już w maju, a kolejnych, możliwe, że w czerwcu i lipcu.

Premier powtórzył, iż w najbliższym czasie spodziewa się otwarcia nieistotnego handlu detalicznego, usług fryzjerskich, a rząd ma wydać również zezwolenie na uprawianie sporów na świeżym powietrzu oraz zezwoli wiernym na powrót do kościołów. Następnie otwarte zostaną pensjonaty, hotele i restauracje, by w ostatniej kolejności, otwarcia doczekały się puby.

Premier Micheál Martin:

– Wszystko, co teraz otwieramy, pozostanie otwarte. Chcemy zakończyć ten przystanek, otworzyć – zamknąć… Musimy to zrobić we właściwy sposób. W przyszłym tygodniu wydamy postanowienie w odniesieniu do maja i pewne wskazówki dotyczące czerwca, tak jak to zrobiłem, jeśli chodzi o hotele i pensjonaty, a także zasięgniemy porady i rozważymy kolejne działania.

Taoiseach powiedział również o celach szczepień, a sytuacja wg szefa gabinetu zaczyna się poprawić, więc szczepionych jest coraz więcej osób. O ile w taki sposób wyglądać będą dostawy, więc stale będą zwiększane, premier nie wykluczył, chociaż już nie mówił z pełnym przekonaniem, że „masa krytyczna”, zaszczepiona będzie pierwszą dawką do wakacji.

Jak wynika z słów Micheála Martina, niepewna jest jeszcze sytuacja z podróżami zagranicznymi, a tej sprawie, rząd przeprowadzi szereg konsultacji i już w tym tygodniu minister zdrowia Stephen Donnelly, zobowiązany zostanie przez premiera, by rozpoczął spotkania z przedstawicielami władz medycznych kraju. Na pierwszy ogień pójdą jednak Indie i plany wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny po przylocie z tego kraju. Kwestia włączenia Indii do „czerwonej listy”, omówiona będzie m.in. z ministrem Simonem Coveneyem.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Młode orły
An Post wchodzi w er
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian