Premier chce opublikować wkrótce plan wychodzenia z blokady kraju

Szef rządu Leo Varadkar zapowiedział w swojej wypowiedzi przed posłami, że chciałby wkrótce przedstawić społeczeństwu szczegółowy plan stopniowego znoszenia ograniczeń w Irlandii, ale nie jest pewien, czy początek zakończenia blokady nastąpi 5 maja.

Plan luzowania ograniczeń pojawi się przed 5 maja, ale ten będzie na bieżąco korygowany, a i nie będzie w nim podanych dokładnych terminów znoszenia poszczególnych ograniczeń, bo o tym będą musieli zadecydować fachowcy, którzy doradzają rządowi. Taoiseach podkreślił w swojej wypowiedzi, że planu nie można traktować, jako dokumentu ostatecznego, który będzie realizowany zgodnie z zawartymi tam założeniami, gdyż to uzależnione będzie od wielu czynników, głównie stopnia rozwoju lub zaniku epidemii na poziomie krajowym.

Premier Leo Varadkar:

– Nie wiem jeszcze, czy uda nam się złagodzić ograniczenia 5 maja, ale wiem, że jeśli w ogóle będziemy mogli to zrobić, będzie to stopniowe i trwać będzie kilka miesięcy. Idealnym rozwiązaniem dla opracowania planu byłoby i chcielibyśmy to zrobić przed końcem miesiąca, a na pewno przed 5 maja, aby móc opracować mapę drogową w celu złagodzenia ograniczeń w bardzo wyraźnych krokach z jasnymi kryteriami, które ludzie mogą zrozumieć. Żeby jednak do tego doszło, potrzebny jest przełom naukowy, szczepionka lub skuteczny lek przeciwwirusowy, który naprawdę pozwoli życiu wrócić do bycia takim, jakim było. Inne przełomy, takie jak wiarygodny test na przeciwciała, mogą w tym naprawdę pomóc.

W tworzeniu planu – mówił też premier Varadkar, pomogą irlandzkiemu rządowi wytyczne, jakie nakreślone zostały przez Unię Europejską, a o których mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier Leo Varadkar:

– Ostateczna decyzja należy do każdego państwa członkowskiego, a każde państwo członkowskie znajduje się w innym punkcie pandemii i każde państwo członkowskie jest inne na wiele różnych sposobów.

W ostatecznych decyzjach rządu duży udział będą miały liczby, mówił również premier Leo Varadkar, więc w kraju powinna realnie spaść ilość zachorowań, liczba osób hospitalizowanych i leczonych na oddziałach OIOM. Ważnym kryterium będzie też odsetek przypadków śmiertelnych, więc to składowe, jakie będą brane pod uwagę, przy znoszeniu ograniczeń. Ważne jest również, kontynuował premier, aby służba zdrowia przygotowana była na luzowanie ograniczeń, jakie zostały wprowadzone w Irlandii, bo widać to np. w Chinach, iż po zniesieniu niektórych obostrzeń, ponownie zaczęła wzrastać liczba osób zakażonych. Kraj musi mieć też możliwości sprawnego diagnozowania i śledzenia przypadków zakażeń, co pozwoli eliminować zagrożenia i drogi zakażeń, więc nie jest obecnie jeszcze pewne, czy na takie środki jesteśmy przygotowani.

Obecnie rząd będzie z dużą uwagą obserwował kraje europejskie, które zdecydowały się na częściowe zdjęcie ograniczeń, więc monitorowana jest sytuacja koronawirusowa we Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Czechach, Niemczech. Obserwacje pomogą jedynie w podejmowaniu decyzji, ale nie będą wyznaczać drogi Irlandii, bo jak przypomniał Varadkar, każdy kraj to osobny przypadek, więc nie można stawiać między nimi znaków równości.

Premier Leo Varadkar:

– W nadchodzącym czasie są trzy pytania, które musimy rozważyć jako Oireachtas. Po pierwsze: kiedy możemy zacząć znosić obecne ograniczenia i stopniowo przywracać normalne warunki. Drugim jest to, co musimy zrobić, aby przywrócić ludzi do pracy oraz ożywić i odbudować naszą gospodarkę. Trzeci to sposób, w jaki możemy wykorzystać to, czego nauczyliśmy się w ostatnich tygodniach i niektóre rzeczy, które zrobiliśmy, aby zbudować lepsze społeczeństwo po Covid-19, i jak możemy honorować ofiary w każdej społeczności.

Premier zapytany został też o nakazowe noszenie masek ochronnych na twarzy, a stwierdził, że w tej spawie istnieją dwie opinie, więc wielu ekspertów mówi, że maseczki powinny być obowiązkowe, a inni twierdzą, że w niektórych przypadkach.

Premier Leo Varadkar:

– Niektórzy twierdzą, że to jest skuteczny sposób ochrony, inni twierdzą, że nie jest skuteczny. Niektórzy nawet twierdzą, że może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, szczególnie jeśli ludzie nie zmieniają regularnie masek, nie piorą ich, zawieszają na szyjach albo dotykają. Doradcy rządu nie są całkowicie przekonani, czy dobrym pomysłem dla bezobjawowej populacji jest noszenie masek w miejscach publicznych, ale tendencja z pewnością wydaje się zmierzać w tym kierunku. To, czy jest to poparte nauką, jest bardziej niż wątpliwe. W tym tygodniu po raz kolejny zastanawiamy się, jakie rady powinniśmy dać na temat noszenia masek. Zdecydowanie musimy upewnić się, że nie stworzymy problemu z zaopatrzeniem w przypadku masek. W tej chwili mamy wiele masek dla naszego personelu medycznego i tych, którzy ich potrzebują. Nie chcemy, aby wszyscy w Irlandii nosili cztery miliony masek dziennie, ponieważ wtedy mielibyśmy niedobór masek dla naszych pracowników opieki zdrowotnej. Musimy pamiętać o tych wszystkich kwestiach, ograniczeniach i priorytetach.

Bogdan Feręc

Źr: Oirachtas/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Wzrost liczby ozdrow
WYSKOCZYŁ Z BALKONU
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish