Premier: autostrada A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego już otwarta

Rząd Mateusza Morawieckiego konsekwentnie realizuje obietnicę budowy sieci autostrad i dróg ekspresowych. Premier wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak wzięli udział w uroczystym otwarciu odcinka autostrady A2 od węzła Lubelska w kierunku Mińska Mazowieckiego. Jego łączna długość to blisko 15 km.

Sieć autostrad i dróg ekspresowych finalnie stworzą spójny system pozwalający na dynamiczny rozwój gospodarki całego kraju. Otwarcie 15-kilometrowego odcinka A2 to kolejny krok do realizacji tego celu.

W 2025 r. A2 do granicy z Białorusią

To kolejny bardzo ważny odcinek drogi, którą chcemy do 2025 r. doprowadzić do granicy z Białorusią – mówił szef rządu. Jak zapowiedział również w przyszłym roku będzie można z tego węzła pojechać w kierunku zachodnim.

Premier podkreślił, że rząd dąży do zrównoważonego rozwoju. „Doprowadzamy do autostrad drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie i krajowe – mówił. Jak dodał chcemy, by ludzie z mniejszych miejscowości, które były wykluczone komunikacyjnie, mogli docierać do większych ciągów komunikacyjnych.

Rola inwestycji w czasie koronawirusa

Premier podkreślił, że w czasie, kiedy wychodzimy z kryzysu po COVID-19 konieczne jest przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych m.in. dróg. Temu będą służyć założenia rozwojowe najbliższych lat. To jest tak ważne w sytuacji, kiedy cały świat boryka się z kryzysem – stwierdził premier. 

Jak dodał, przez szybki rozwój infrastruktury komunikacyjnej, Polska staje się graczem, który ma jedne z najlepszych warunków dla przedsiębiorców międzynarodowych.

Autostrada A2 – to bezpieczna i szybka komunikacja

Inwestycja przyczyni się m.in. do poprawy jakości infrastruktury i zwiększy komfort podróży. To także redukcja zanieczyszczeń oraz poprawa płynności ruchu. Droga ma po dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu z rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa ruchu.

W związku z nowym układem komunikacyjnym, zostały przebudowane istniejące drogi gminne i powiatowe. Zakres wykonanych prac obejmował m.in. przebudowę infrastruktury kolidującej z autostradą i budowę nowej. Autostrada została wyposażona w ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne.

Ułatwienia dla podróżujących

Do 30 września 2020 r. będą realizowane prace związane z budową Obwodu Utrzymania Autostrady A2 i Miejsc Obsługi Pasażera znajdujących się po dwóch stronach trasy, a także pozostałych elementów dróg dojazdowych i poprzecznych.

Działania te mają na celu m.in. zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij
Uroczyste otwarcie M
Biedronka ma ponad 2