Prawo do zasiłku chorobowego dla wszystkich

Senator Partii Pracy Marie Sherlock poinformowała, że jej ugrupowanie zaproponowało nową ustawę, a ta dawałaby prawo do zasiłku chorobowego wszystkim pracującym osobom.

W ustawie zaznacza się, że prawo do zasiłku chorobowego, powinno wpisać się na stałe do irlandzkiego prawodawstwa, czyli zmienić obecny system wsparcia w chorobie.

Senator Marie Sherlock:

– Jeśli kryzys Covid-19 czegoś nas nauczył, to tego, że musimy cenić każdego pracownika w naszym kraju. Obecnie w Irlandii nie ma prawa do płatnego zwolnienia chorobowego. Żaden pracownik nie powinien tracić kieszeni, gdy zachoruje, jednak zbyt wielu pracowników w tym kraju jest zmuszanych do podjęcia pracy w stanie choroby lub utraty części dochodów. Dlatego dzisiaj ja i moi koledzy z Partii Pracy opublikowaliśmy ustawę o zwolnieniu chorobowym i urlopie rodzicielskim (Covid-19) 2020, która dawałaby wszystkim pracownikom prawo do zasiłku chorobowego. Ponadto ustawa ta wprowadziłaby tymczasowe przedłużenie urlopu z powodu siły wyższej, tak aby rodzice mogli wziąć płatny czas wolny, aby opiekować się swoimi dziećmi, jeśli zostaną odesłane do domu ze żłobka lub szkoły z powodu potrzeby izolacji, lub z powodu konieczności zamknięcia placówki. To kolejny kluczowy krok w zapewnieniu jasności i stabilności pracującym rodzicom i ich rodzinom w całym kraju. Prawo do płatnego zwolnienia chorobowego musi stać się trwałym elementem praw pracowniczych w Irlandii, aby pracownicy nigdy nie musieli wybierać między wynagrodzeniem a stanem zdrowia.
Udostępnij tę grafikę i informację na swoich kanałach społecznościowych i pokaż, że popierasz prawo do zasiłku chorobowego dla wszystkich pracowników.

Wielkie dzięki,
Marie
Senator Marie Sherlock

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour

Polska-IE: Udostępnij
Sezon huraganów cza
Zmieni się kara za