Prawo do odłączenia się będzie integralną częścią promowania pracy zdalnej

Prawo do odłączenia się jest integralną częścią promowania pracy zdalnej, a nowy kodeks postępowania ogłoszony przez rząd jest uznaniem zmian, które zaszły w miejscu pracy, powiedziała senator Fine Gael.

Senator Emer Currie rzecznik Fine Gael Seanad ds. zatrudnienia i równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, przemawiała, gdy Tánaiste Leo Varadkar ogłosił nowy Kodeks Postępowania, który daje wszystkim pracownikom prawo do odłączenia się od pracy i lepszego godzenia życia zawodowego i prywatnego.

Senator Currie powiedziała:

– Ulepszenia technologii miały dać nam większą elastyczność, a nie mniej. Jednak coraz częściej pracownikom trudno jest się wyłączyć. Nasza równowaga między życiem zawodowym i prywatnym musi być szanowana i chroniona. Nowy kodeks postępowania dotyczący prawa do odłączania się, ogłoszona przez Tánaiste, pomoże ulepszyć i zachęcić do pracy zdalnej, której byłam wielkim orędownikiem. Kluczem do tego będzie elastyczność. W przypadku pracy zdalnej niektórym osobom może odpowiadać praca późnym wieczorem, aby mogli zarządzać obowiązkami opiekuńczymi w określonych porach dnia. Inni chcą mieć prawo do wyłączenia się po tradycyjnym dniu pracy i mieć wolne wieczory lub weekendy. Mamy nadzieję, że ten nowy kod ułatwi rozmowy między pracodawcami i pracownikami o tym, co jest dla nich najlepsze, a także o obowiązkach i granicach potrzebnych po obu stronach. Pochwalam Tánaiste za jego zaangażowanie w modernizację i ponowne wyobrażenie sobie naszych miejsc pracy oraz za priorytetowe traktowanie większej elastyczności i możliwości wyboru. Prawo do zwracania się o konsultacje dotyczące pracy zdalnej jest pierwszym stałym krokiem do zmiany sposobu, w jaki pracujemy, dając ludziom większy wybór i kontrolę nad równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Inne kraje, takie jak Nowa Zelandia, Finlandia i Wielka Brytania, mają już prawo zażądać przepisów, abyśmy mogli uczyć się z ich podejścia. Mam nadzieję, że z czasem, Irlandia stanie się kolejną Finlandią, jeśli chodzi o elastyczną pracę, w której ojcowie w 2017 roku spędzali ze swoimi dziećmi tyle samo czasu, co matki, a różnica w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w 2020 wynosiła mniej niż 2%. Aby było to możliwe, potrzebujemy strategicznych inwestycji w profesjonalną sieć hubów coworkingowych wspierających pracę zdalną. Niedawno w Seanad otrzymałam wniosek dotyczący prywatnych członków, dotyczący przygotowania społeczności lokalnych do „zdalnej gotowości”, a w tym tygodniu z przyjemnością zauważyłam, że rządowy plan przyszłości obszarów wiejskich nadaje priorytet inwestycjom w zdalne centra pracy. Plan przyszłości obszarów wiejskich zawiera pożądany plan zachęcający ludzi do pracy w społecznościach lokalnych w całym kraju, ale aby to działało, musi istnieć również podaż miejsc pracy zdalnych. Cały rząd musi współpracować, aby tak się stało, więc wspaniale jest widzieć, że konsultacje dotyczące pracy zdalnej są kontynuacją strategii dotyczącej obszarów wiejskich, które pojawiły się zaledwie kilka dni temu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Pierwszy krok z niwe
Departament Zdrowia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian